سبد خرید 0

ccaچیست؟فرق آن با مس در چیست؟

  • نویسنده: admins
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: 15/04/2019

ccaچیست؟فرق آن با مس در چیست؟

ccaچیست؟فرق آن با مس در چیست؟

ccaچیست؟فرق آن با مس در چیست؟

 

به گفته کارشناسان این حوزه در حال حاضر کابل‌های افشان با هادی آلومینیومی در کشور تولید می‌شود که به آن CCA می‌گویند. یا حتی سیم‌هایی تولید می‌شود که داخل آن آهن به کار رفته و فقط لایه نازکی از مس روی سیم را می‌پوشاند. این سیم‌ها به CCS شهرت دارند.این دو نوع کابل به علت پایین بودن میزان رسانایی موجب آتش سوزی می گردند.

 

این نکته نیز گفتنی است که اگر چه خریدارانی که این نوع محصولات را با اطلاع از وضع تولیدشان،تهیه می نمایند به گمان خود سیم و کابلی با صرفه اقتصادی تهیه کرده اند.اما لازم به ذکر است که خسارات آتی بر عهده خریدار می باشد و هیچ مسئولیتی از جانب فروشنده و کارخانه تولید کننده سیم و کابل نامرغوب نخواهد بود ،با اینکه آنها سود اصلی را برده اند.

راه تشخیص cca و مس :

این دو نوع آلیاژ ساختگی به لحاظ ظاهری کاملا شبیه به فلز مس هستند ولی واکنش آنها در برابر حرارت یکسان نخواهد بود.کافی است با شعله فندک رشته های فلزی سیم و کابل را حرارت دهید تا زمانی که اگر آلیاژ مجهول مس باشد به صورت گداخته در می آید و اگر CCS یا CCA باشد به صورت پودر سیاه رنگ در می آید .

 

 

علت تولید  سیم و کابل CCA و CCS

به علت پیشرفته بودن تجهیزات تولید سیم و کابل ،صد در صد تجهیزات از خارج از کشور تامین می گردد که این نشان گر کاربرد CCA و CCS  است وگرنه هرگز چنین تجهیزاتی در کشور های خارجی تولید نمی شد.اما کاربرد این دو نوع محصول تنها برای تولید سیم و کابل دیتا ،نظیر کابل های CAT وAUX وCoaxial و تلفن بوده و تنها در مواقعی کاربرد دارند که جریان به صورت موقتی از آن عبور نماید و در صورت مداوم بودن جریان موجب حریق می گردند

 

.و در آینده ای نه چندان دور که نیاز به سرعت های بیشتری برای انتقال اطلاعات خواهند بود نیز جوابگوی این نیاز نبوده و فلز مس به علت رسانایی بالاتر جایگزین خواهد شد.اما در کشور ما به علت ردیابی نشدن این تجهیزات توسط سازمان های مربوطه ،این تجهیزات در مصارف نادرست به کار گرفته شده است تا سود ناشی از تفاوت  قیمت مس و آلیمینیوم(یک سوم قیمت مس) را به جیب تولید کننده و فروشنده و اندکی هم به خریدار برساند.

 

منابع:

فروشگاه سیم و کابل کالا تکنیک