سبد خرید 0

کفه ترازوی معدنی‌ها سنگین‌تر از همیشه است

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 22/07/2020

طبق گزارش‌های منتشر شده در خصوص میزان سوددهی شرکت‌های معدنی و فولادی یک نکته قابل تامل وجود دارد آن هم اینکه شرکت‌های معدنی سودی نزدیک به دو برابر فولادی‌ها کسب کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، نرخ بازده حقوق صاحبان سهام بر اساس ضرایب جدید و قیمت 16 درصد برای کنسانتره، 23.5 درصد برای گندله و 50 درصد برای آهن اسفنجی حکایت از این دارد که در سال 98 در شرکت‌های معدنی رشد سودآوردی و درآمدی بالاتر از فولادسازان داشته‌اند، به گونه‌ای که رشد درآمد آن‌ها در سال 98، 45 درصد به سال 97 رشد داشته اما فولادسازان در مقابل 38.5 درصد بوده است. بنابراین به نظر می‌رسد اگر کل سال 98 با ضرایب جدید لحاظ می‌شد؛ این افزایش قیمت از 45 درصد به بیش از 50 درصد می‌رسید.

در اینجا با نگاهی به صورت‌های مالی شرکت‌ها و تحلیلی که توسط کارشناسان انجام شده است، میزان نرخ بازده حقوق صاحبان سهام از سال 94 تا 98 نگاهی خواهیم داشت:

در سال 94، شرکت‌های معدنی نرخ بازده حقوقشان 22 درصد بوده و در مقابل شرکت‌های فولادی با نرخ بازده 6- را به پایان رسانده‌اند.

در سال 95 اما این روند برای شرکت‌های معدنی با کاهش 4 درصدی نرخ حقوق همراه شده و آن‌ها عدد 18 درصد را ثبت کرده اند و فولادی‌ها نیز با جبران 6 درصد منفی سال گذشته نرخ بازده حقوق خود را صفر کرده‌اند.

در سال 96 اما روند روبه رشد برای هر دو گروه دیده می‌شود به این صورت که شرکت‌های معدنی نرخ بازده 31 درصد و شرکت‌های فولادی نیز نرخ بازده حقوق صاحبان سهام را 28 درصد ثبت کردند.

اما در سال 97، باز هم روند روبه رشد در بازدهی شرکتهای معدنی و فولادی ادامه‌دار شد و در نهایت شرکت‌های معدنی بازده 46 درصدی و فولادی‌ها هم عدد 38 درصدی را ثبت کردند.

در نهایت نیز شاهد بودیم که در سال 98 نیز شرکت‌های معدنی همچنان در عرصه سودآوری از شرکت‌های فولادی جلو زدند و نرخ بازده 58 درصدی را ثبت کردند و نرخ بازده حقوق فولادی‌ها نیز 44.4 درصد به ثبت رسید.

لازم به ذکر است که بازده حقوق صاحبان سهام- ROE معیاری از عملکرد مالی است که با تقسیم درآمد خالص بر سهم سهامداران به دست می‌آید. از آنجایی که سهم سهامداران برابر با دارایی‌های شرکت منهای قرض آن است، ROE می‌تواند به عنوان بازده دارایی خالص نیز در نظر گرفته شود.

در اینجا می‌توان به رشد قابل توجه برخی از شرکت‌های معدنی که در حوزه سنگ آهن و فولاد فعالیت دارند نیز نگاهی انداخت و دید که طی سال‌های گذشته رشد حاشیه سود آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اکنون سوال اینجاست که رقم‌هایی که در این گزارش به آن اشاره شد، بر اساس ضرایب قیمتی است که در معدنی‌ها تلاش بر تغییر و افزایش آن دارند و معتقدند باید این ارقام افزایش یابد؛ در این صورت حاشیه سود آن‌هاست که به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت و در مقابل فولادی‌ها نیز با افزایش قیمت تمام شده محصول نهایی خود روبرو و بازارشان ملتهب خواهد شد.

بر اساس گزارشی از ایراسین، اکنون که حدود پنج ماه از برگزاری جلسات برای تعیین ضرایب قیمتی زنجیره فولاد می‌گذرد، هیچ اقدامی برای مشخص شدن قیمت‌ها از سوی مسئولان وزارت صمت صورت نگرفته و این در حالی است که هرچه زمان بیشتری می‌گذرد، بار افزایشی قیمت و عدم فروش محصولاتی مانند کنسانتره در بازار از سوی دلال‌ها شرایط را برای مصرف‌کنندگان سخت‌تر می‌کند.

منبع : فلزات آنلاین

فروشگاه آنلاین سیم وکابل کالا تکنیک