سبد خرید 0

سیم نیم افشان

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: 23/10/2021

این سیم برق حالت و مدلی بین سیم های مفتولی و افشان محسوب می شود با این تفاوت که تعداد رشته های آن از نوع افشان کمتر است؛ کاربرد اصلی این سیم بسیار مشابه سیم های مفتولی است و فقط درمواردی که نیاز به انعطاف بیشتر نسبت به سیمه ای مفتولی باشد، از این مدل استفاده می شود.

 این نوع سیم ها برای نصب ثابت به عنوان سیم های رابط در داکت های زیرزمینی ، ماشین آلات ، تابلوهای کنترلی و … به کار میروند و لازم بذکر است که قرار گیری این نوع سیم ها در داخل لوله و زیر گچ نیز مجاز و بلامانع است. برای تمام سایزهای سیم نیم افشان حداقل مقاومت عایقی در ۷۰ درجه سانتی گراد و ۵۰۰ ولت، بیشتر از ۰٫۰۱۵ مگا اُهم می باشد.

سیم خشک و یا  کلمه خشک، در عبارت سیم برق خشک به ویژگی های فیزیکی و یا مکانیکی از این نوع سیم اشاره می کند .در این نوع از سیم برق، بخاطر استفاده از هادی مسی مفتولی و همینطور کم شدن انعطاف پذیری ان نسبت به سیم افشان ، از واژه سیم حشک استفاده کرده اند .

البته سیم خشک، انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به سایر انواع دیگر سیم داراست . سیم خشک به طور معمول، در سیم کشی داخلی بعضی از دستگاه ها و همینطور تابلوهای استفاده می شود. باید در هنگام خرید، به نشانه ی H05V-U، NYA و همینطور نشانه H07V-U توجه کنید، زیرا این نام ها به سیم های مفتولی  اختصاص دارند.

معمولا عایق سیم های خشک، از جنس pvc با رنگ بندی های متفاوت هستند.

* سیم مفتول خشک، در اصل سیمی تک ‌رشته ‌ای بوده که فلز هادی ان به طور معمول از جنس مس، که عایقی که در ان به ‌کار رفته ،ترکیبی از پلیمر pvc از نوع پلیمر سی است. از نظر ویزگی مکانیکی و همینطور فیزیکی ، سیم مفتول بسیار نرم و منعطف است ، ولی در کنار ان مقاومت خیلی بالایی داشته، که همین امر سبب می‌ شود انتخابی ویژه در صنعت باشد.البته جنس سیم‌ مفتول، گاها استیل هم است. در صورتی که اولویت تولید مصرف کننده ها، کیفیت محصولات باشد ، سیم مفتولی با هادی مسی، بهترین گزینه است.البته سیم های مفتولی با هادی الومینیومی نیز، در بازار موجود است.

کارکرد این محصول به طور کلی در سیم ‌کشی داخلی تابلو و توزیع ‌کننده برق و در لوله‌ و زیرگچ‌ ها و همینطور در صنایع مختلفی از جمله نجاری و صنایع ‌دستی و امور فنی است .

منبع : سیم و کابل

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک