سبد خرید 0

بررسی تخصصی انواع کابل برق

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: 16/11/2021

معمولا کابل چند رشته سیم  به هم بتابانده شده است که روی آن‌ها با یک روکش پوشانده شده که اگر این سیم‌ها از جنس آلومینیوم باشند این کابل یک کابل آلومینیومی و اگر سیم‌های تشکیل دهنده از جنس مس باشند کابلی که در نهایت تولید می شود در واقع کابل مسی نام گزاری می شود.

 به طور کلی کابل‌ها همواره از دو قسمت اصلی هادی و عایق تشکیل شده اند. تفاوت در قیمت و انواع آن‌ها ناشی از کاربردشان است به این معنی که نوع کاربری‌شان موجب می‌شود تا جنس، شکل، سطح مقطع و تعداد هادی ‌ها و عایق‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. معمولا هادی‌ها از نظر شکل سطح مقطع به دو شکل گرد و مثلثی وجود دارند که از حرف اختصاری r برای نشان دادن هادی با سطح مقطع گرد و از حرف s برای نشان دادن هادی با سطح مقطع مثلثی استفاده می شود. 

هادی مورد استفاده در کابل برق می تواند به صورت مفتولی ، رشته ای ، انعطاف پذیر و خیلی انعطاف پذیر باشد انتخاب مقدار انعطاف پذیری  کابل برق به شرایط الکتریکی ، مقدار انعطاف پذیری مورد نیاز، نحوه اتصال سیستم و شرایط نصب بستگی دارد.

برای مثال کابل هایی با هادی مفتولی برای محل هایی که نیاز به حرکت زیاد نیست استفاده می شود زیرا احتمال شکسته شدن این سیم و کابل ها وجود دارد.

کابل هایی با هادی انعطاف پذیر برای محل هایی که احتمال لرزش در سیستم وجود دارد و یا نیاز به خمش شعاعی بیشتر داریم استفاده می شود.

برای عایق کردن کابل های الکتریکی بسته به ولتاژ هادی کابل از عایق های مختلفی استفاده می شود مثلا کاغذهای آغشته به روغن مخصوص ، مواد پلاستیکی یا عایق از جنس پلی اتیلن که به نام xlp معروف است.

منبع : سیم و کابل

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک