سبد خرید 0

بررسی تخصصی انواع سیم و کابل برق

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: 17/10/2021

به صورت کلی برای برق رسانی و انتقال انرژی الکتریکی به نقاط مختلف از سیم و کابل استفاده می شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های تجهیزات برقی ساختمانی می‌توان به سیم و کابل برق اشاره کرد که مسیرهای عبور جریان الکتریکی در آن‌ها صورت می‌گیرد.

این محصولات انواع مختلفی دارند و در زمینه‌های زیادی طراحی و تولید می شوند.

همانطور که قبلا اشاره شد سیم‌ها و کابل‌ها اساس و پایه ساختمان سازی محسوب می‌شوند بنابراین باید در انتخاب این محصولات نهایت دقت را به کار برد و از سیم و کابل‌هایی استفاده کرد که هم هادی خوبی برای جریان برق باشند و هم روکش عایق آنها به گونه ای درست از آسیب رسیدن به مغزی سیم ها و کابل ها جلوگیری کرده و همچنین خطرات ناشی از خروج جریان برق از هادی را خنثی نماید.

در حال حاضر در حوضه برق بخش عظیمی از توزیع انرژی الکتریکی ، به ویژه در صنعت فشار ضعیف به وسیله سیم ها و کابل ها انجام می‌گیرد، سیم ها وسایلی هستند که در آن  از یک هادی به منظور انتقال برق و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق به اطراف و محافظت استفاده می شود.

 برای انتقال انرژی الکتریکی فشار متوسط و قوی نیز در برخی موارد از کابل‌های برق استفاده می‌شود .کاربرد کابل برق در تاسیسات الکتریکی بسیار وسیع است؛ در تعریف کابل می توان گفت هر نوع هادی که بتواند جریان برق را از داخل خود عبور دهد و دارای عایق باشد ، به طوری که ولتاژ روی سطح عایق نسبت به زمین صفر و درروی سطح سیم نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی باشد، کابل نامیده می شود. کابل ها نیز مانند سیم‌ها دارای هادی می باشند که اغلب از جنس مس و یا آلومینیوم هستند.

هادی سیم و کابل چیست

مطابق با استاندارد بین المللیIEC ، هادی به قسمتی از سیم و یا کابل اطلاق می‌شود که وظیفه عبور جریان برق را دارد .

هادی مسی و الومینیومی سیم و همینطورکابل را می توان به شکل زیر تقسیم بندی کرد :

هادی تک مفتولی
هادی گرد تابیده منظم
هادی انعطاف پذیر (هادی افشان )
هادی فشرده ی گرد تابیده منظم
و همینطور هادی فشرده سکتورتابیده منظم
هادی تک مفتولی(کلاس ۱ ) و همینطور هادی تابیده منظم ( کلاس ۲ )، برای کارکرد نصب ثابت و هادی انعطاف پذیر یا افشان( کلاس۵ ) و بسیار انعطاف پذیر (کلاس۶) برای کارکرد با انعطاف پذیری استفاده می شوند .

نقره ، طلا و الومینیوم از منظر رسانایی جریان برق، در مرتبه بالایی بوده که البته دارای دو اشکال مهم نیز می باشند ، به همین خاطر در هادی ها از مس بجای این فلزها استفاده می شود.

این عیوب عبارتند از :

– گران قیمت بودن فلزهای طلا و نقره .

– پایداری کم در برابر کشش( استقامت مکانیکی کم)
البته که الومینیوم در مقایسه با مس، دارای وزن بسیار کمتری بوده که این حسن دیگر آن است .

مس چند مزیت مهم دارد :

• داشتن مقاومت الکتریکی کم.

• مقاومت در برابر اثرات جوی.

• پایداری مکانیکی خوب و مطلوب.

• فرم گرفتن خوب.
البته در خط های انتقال هوایی، به علت وزن کم،بیشتر از الومینیوم استفاده می شود، که البته برای بالا بردن پایداری مکانیکی این تیپ از سیم ها، آن ها را به دور سیم های فولادی می پیچند و یا اینکه از الیاژ الومینیوم و فولاد استفاده می کنند.

منبع : سیم و کابل

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک