سبد خرید 0

تاریخچه سیم و کابل درایران و جهان

  • نویسنده: قهرمانی
  • دسته بندی: علمی
  • تاریخ ارسال: 13/06/2021

تاریخچه سیم و کابل به سال 1380که اولین بار کشتیرانان ازکابل به عنوان ابزار کاری خود استفاده  می کردندبرمی گردد.ودر سال 1876 کابل ها را بارو کش پلاستیکی و چند رشته مسی را به هم تابیده شد ه و با نوعی کائوچوی طبیعی  روکش می کردند.ودر روزهای اولیه بهره برداری انرژی  برق در ایران معمولا سیم های روکش دار به کمک مقرهای کوچک و سفید رنگ قرقره مانندی بر روی دیوار یا سقف نصب می شدند.

روش ساخت سیم و کابل و تفاوت مابین آنها:

ساختن سیم و کابل در اغلب کارخانجات ایران و جهان یکسان است به این دلیل که قوانین و استاندارد ها در ساخت سیم و کابل باهم فرقی ندارد و انچه که باعث تفاوتها می شود متفاوت بودن یکاها و اندازه گیری هر کشور می باشد.

روند فعلی ساخت سیم و کابل در ایران:

ایجاد کارخانه های سیم و کابل سازی در ایران نزدیک به  40سال پیش آغاز شده است که واژه سیم در زبان فارسی نام فلز نقره است که به صورت مفتول  یا سیم نازک در آمده است  در ابتدا کارخانه ها کار خودرا با تولید سیم رسانا آغاز کرده اند.

و سرانجام به ساخت کابل پرداختند و سیم کابل براساس جنس مواد اولیه  سه دسته تقسیم  می شود:1- مسی 2- آلمینیوم 3- فیبر نوری  تقسیم می شود.

تقسیم بندی سیم و کابل به این صورت می باشد :1-سیم و کابل برقی 2-سیم و کابل دیتا 3- سایر سیم و کابل های خاص

فرق بین و سیم و کابل در این است که به هادی با یک لایه روکش عایقی سیم گفته می شود و هادی با دو روکش کابل گفته می شود.عایق کابل باتوجه به کاردبردشان  ازجنس های مختلف می باشد:

1-کاغذ آغشته به روغن

2-کاغذ موادپلاستیکی

3-pvc

4-P.E.T.4.(پلی اتیلن )

کابل ها به سه دسته فشار قوی و فشار متوسط و فشار ضعیف تقسیم می شود:

کاربرد کابل های فشار قوی برای انتقال انرژی الکتریکی در سیستم ها برای ولتاژ بالاتر از 30کیلو ولت از نیروگاه به شبکه مرکزی می باشد.

کابل های متوسط برای توزیع انرژی الکتریکی تک فاز و سه فاز در سیستم های با و لتاژ نامی 6تا30 کیلو ولت و در پست خطوط توزیع مورداستفاده قرار می گیرند.

کابل های فشار ضعیف برای انتقال الکتریسته در خطوط توزیع و ایستگاه های قدرت و سیستم های روشنایی و …مورد استفاده قرار می گیرند.

و گروه کار خانجات صنایع  سیم و کابل مازندران و برق سارو   از سال 1377با اهداف :ایجاد زمینه های شغلی در راستای سیاست های اشتغال زایی . توسعه صنعت شهر. استان و کشور . و تولید فرآورده های سیم و کابل جهت تامین بخشی از نیاز های کشور در شهرک صنعتی امامزاده عبدالله آمل احداث گردید .

کارخانه باتوجه به اهمییت بحث کیفیت باخرید ماشین آلات پیشرفته و با تجهیز کردن آزمایشگاه خود برای سیستم کنترل و بازرسی براساس استاندارد های بین المللی سر در براوردن این امر مهم داشته است .اولین تولیدات کارخانه سیم  وکابل مازندران در زمینه سیم و کابل های افشان می باشد که موفق به دریافت استاندارد ملی شد و درعرض کمتر از 3سال از زمان بهره برداری تولید انواع کابل های(تخصصی) قدرت وکواکسیال و مخابراتی دراین شرکت با موفقیت انجام شد.

و در سال 1387 کارخانه با راه اندازی خطوط جدیدتولید انواع کابلهای کواکسیال و مخابراتی راآغاز کرده است.

و آزمایشگاه کابل مازندران نیز به عنوان اولین  آزمایشگاه همکارکشور در استان مازندران از سال 1385باسازمان ملی استاندارد ایران همکاری داشته است.