سبد خرید 0

به سوی قله ۱۵ هزار دلاری

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 30/03/2021

بنگاه های بزرگ فعال در بازار جهانی مس رشد شدید قیمت مس در آینده را پیش بینی می کنند و برای سال ۲۰۲۱ کف قیمتی ۱۰ هزار و برای پایان این دهه قیمت ۱۵ هزار دلار را برای هر تن فلز سرخ انتظار دارند.

به گزارش تحریریه، کارشناسان بازار مس اعتقاد دارند در سال ۲۰۲۱ با توجه به اندازه، سهم، رشد این بازار در کنار تجزیه و تحلیل شرکت های صنعتی، مس با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود.

براساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی Global Copper Mining Market در دوره زمانی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۷ فرصت های بالقوه ای در بازار جهانی مس وجود خواهد داشت و از این رو سود زیادی نصیب شرکت ها و سهام داران آن می شود.

به اعتقاد تحلیلگران همه آمار و برآوردها حکایت از روند رو به رشد تقاضا در بازار جهانی مس را دارند اما همزمان رویترز در گزارش نوشت تنها چیزی که می تواند مانع افزایش قیمت مس شود، تقویت دلار است. این همان نکته ای بود که در زوهای اخیر نیز رخ داد. در بورس فلزات لندن قیمت هر انس مس حدود ۰.۸ درصد کاهش داشت که تنها دلیل آن تقویت  ارزش دلار بود. با این حال قیمت مس نسبت به ماه های گذشته رشد خوبی داشته است به گونه ای که با وجود کاهش اندک قیمت اکنون هر تن مس بهایی  در حدود ۹ هزار دلار دارد.

این در حالی است که سه ماه قبل قیمت هر تن مس کمتر از ۷۵۰۰ دلار بود. به همین دلیل است که طبق برآورد کارشناسان برخی شرکت های فعال در صنعت مس در ماه گذشته بالاترین نرخ سودآفرینی خود در ۶۳ سال گذشته را به ثبت رسانده اند.

البته در هفته های اخیر بازارها به ویژه در اروپا در حال گرم شدن بودند. سرعت چرخ صنایع و کارخانه ها در قاره سبز به شدت افزایش یافت به گونه ای که حجم فعالیت آن ها به بالاترین سطح در ۲۳ سال اخیر رسید اما نگرانی های هفته های اخیر از موج تازه بیماری کرونا موجب تردید در بازار و قیمت سهام شد.

با این حال شرکت «ترافیگورا» که یکی از مهمترین فعالان بازار جهانی مس است اعتقاد دارد قیمت این فلز بسیار مهم و مصرفی تا یک دهه بعد به ۱۵ هزار دلار خواهد رسید.

این بنگاه مهم تجاری انتظار دارد تا پایان سال ۲۰۲۱ قیمت هر تن مس از مرز ۱۰ هزار دلار عبور کند و در دهه پیش رو بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار باشد.

این در حالی است که برخی دیگر از فعالان بازار همچون سیتی گروپ و گلدمن ساچه و بانک آمریکا دستیابی به قیمت ۱۵ هزار دلاری را در مدت زمانی به مراتب کمتر پیش بینی کرده اند. گلدمن برای پایان سال کنونی قیمت ۱۰۵۰۰ دلار برای هر تن مس را برآورد کرد و سیتی گروپ برای همین دوره انتظار قیمت ۱۲ هزار دلاری را دارد.

به گفته فعالان بازار مس ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار برای سال آینده کف قیمت هر تن مس خواهد بود. 

منبع: قطره

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک