سبد خرید 0

انتقال امید از گل گهر به مس سرچشمه و از سرچشمه به اردکان

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 17/03/2021

وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان های شرقی و فلات مرکزی ایران را یکی از روزهای ماندگار و تاریخی در تاریخ چند هزار ساله کهن ایران زمین نامید.

به گزارش مس پرس به نقل از شاتا، علیرضا رزم حسینی در این آیین در حضور رئیس جمهور با بیان این مطلب، افزود: امسال با همه تنگناها و تحریمهای ظالمانه دشمنان اما با به ثمر نشستن رویایی ناباورانه انتقال آب از دریا به صحرا سالی ماندگار در تاریخ تابناک ایران خواهد بود.
وی با بیان اینکه قطعه اول خط انتقال آب از هرمزگان به معادن گل گهر در استان کرمان آبان ماه امسال افتتاح شد، بیان کرد: امروز قطعه 2 و 3 این خط از گل گهر به مس سرچشمه به طول 150 کیلومتر و از مس سرچشمه به اردکان به طول 550 کیلومتر و در کل با طول خط انتقال 820 کیلومتر از خلیج فارس تا اردکان افتتاح می‌شود.
خط انتقال امید هدیه ای برای نسل آینده و اتفاقی بزرگ در تاریخ ایران است
وزیر صنعت، معدن و تجارت این خط انتقال را که به خط انتقال امید نامگذاری شده است، هدیه ای برای نسل آینده و اتفاقی بزرگ در تاریخ ایران دانست.
تحقق تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص انتقال آب
رزم حسینی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص انتقال آب، تصریح کرد: ایشان در سال 1397 در سخنرانی خود فرمودند که انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور اتفاق و کاری بسیار مهم و حائز اهمیت است و از مسئولین خواستند که به صورت جدی در این حوزه وارد شوند.
تحقق دستورات رییس جمهور در خصوص ورود بخش خصوصی در تولید آب
وی همچنین با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور در خصوص این پروژه گفت: رییس جمهور نیز از مسئولین خواسته بودند که بخش خصوصی را در تولید آب برای ایجاد بازار مبادله ای بدون دخالت دولت تشویق نمایند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه خدای سبحان را شاکریم که این رویایی ناباورانه محقق شده است اضافه کرد : با انتقال 820 کیلومتر (خط اول) همزمان خط دوم از همین مسیر از هرمزگان به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول یک هزار و 550 کیلومتر خواهد رفت.
رزم حسینی یادآوری کرد: البته حدود 35 درصد از این خط به طول 400 کیلومتر انجام شده است که نکته حائز اهمیتی است.
وی با اشاره به خط سوم از این انتقال ادامه داد: خط سوم از استان هرمزگان به اصفهان به طول 920 کیلومتر خواهد رفت که اقدامات اجرایی برای انجام آن نیز صورت گرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: خط چهارم انتقال نیز برای استان سیستان و بلوچستان از مسیر چابهار تا زابل به طول 820 کیلومتر خواهد بود که توسط شرکت های بزرگ صنایع معدنی و پتروشیمی انجام میشود.
دستاوردهای ابرپروژه مهم و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان
رزم حسینی همچنین با اشاره به دستاوردهای این ابر پروژه مهم و استراتژیک گفت: تأمین آب پایدار و جدید، تحول اقتصادی با توجه به فعالیت شرکت های بزرگ معدنی و پتروشیمی در مسیر انتقال، محرومیت زدایی و توسعه متوازن، تثبیت جمعیت در شرق کشور و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی، اشتغال پایدار و استفاده شهرک ها و نواحی صنعتی در طول مسیر از آب پایدار از دستاوردهای این ابر پروژه ملی می باشد.
آبادانی هر چه بیشتر سواحل مکران با خط 4 انتقال آب
وی همچنین با اشاره به توجهات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در خصوص توسعه سواحل مکران تصریح کرد: خط 4 این پروژه مهم سبب آبادانی هرچه بهتر سواحل مکران و استفاده پروژه های مهم مستقر در این منطقه ژئوپلتیکی از این آب می باشد.
ضرورت افزایش سهم کشورمان از شیرین سازی آب خلیج فارس
وزیر صمت با اشاره به الزامات اجرای این پروژه، گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس روزانه 26 میلیون متر مکعب از آب شیرین دریا استفاده می کنند و سهم ما با اجرای این پروژه مهم 600 هزار متر مکعب در روز خواهد بود که فاصله زیادی با رقم استفاده کشورهای حاشیه خلیج فارس داریم، پس افزایش سهم کشورمان از آب خلیج فارس از الزامات می باشد.
رزم حسینی در ادامه از همت استانداران 7 استان درگیر با این پروژه، بخصوص استان هرمزگان که در بدو شروع پروژه همکاری خوبی داشته است، تشکر کرد.
وی همچنین از پیگیری های نمایندگان 7 استان در مجلس، وزیر نیرو، رئیس سازمان محیط زیست و صندوق توسعه ملی که مقدمات کار را فراهم آورده است، تقدیر به عمل آورد.
وزیر صمت در ادامه با تشکر از توجهات جدی رئیس جمهور به این پروژه مهم، گفت: رئیس جمهور در سال 1396 از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای شروع کار 400 میلیون دلار بودجه اختصاص داد که تاکنون 280 میلیون دلار آن را استفاده کرده ایم و تاکیدات رئیس جمهور برای شروع عملیات اجرایی خطوط دوم و سوم و همچنین خط چهارم به سیستان و بلوچستان نیز قابل تقدیر است.
رزم حسینی در پایان با اشاره به دیداری که در سال 1398 با مقام معظم رهبری داشته است، گفت: در آن دیدار در مشهد ایشان از اجرای پروژه انتقال آب بسیار خرسند بودند و دستور دادند که در این راستا تمامی اقدامات لازم و مورد نیاز انجام شود که به حول و قوه الهی این موضوع نیز به خوبی و با خرسندی ایشان در حال انجام است.

منبع : مس پرس

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک