سبد خرید 0

بی‌ توجهی مس به کرونا

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 25/01/2021

سال ۲۰۲۰ با تمام فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید. این سال، روزهای متلاطمی را پیش پای صنعت مس گذاشت تا جایی که این فلز سرخ رنگ کف و سقف قیمتی را تجربه کرد. نرخ فروش این فلز در ماه‌های نخست سال جاری میلادی تحت‌تاثیر همه‌گیری ویروس کووید ۱۹، افت قابل‌توجهی را تجربه کرد.

هرچند این روند افت قیمتی ادامه نیافت و شاهد بازگشت قیمت مس به مسیر رشد بودیم. روند صعودی قیمت فلز سرخ به قدری شتاب گرفت که قله‌ای تاریخی از آن ثبت شد. دلایل متعددی برای رشد قیمت مس یاد می‌شود که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به کنترل ویروس کرونا از سوی چین و گام برداشتن این کشور به سمت توسعه اقتصادی و اجرای پروژه‌های زیرساختی اشاره کرد. در همین حال از میزان تولید مس معدنی در کشورهایی مانند شیلی و پرو نیز کاسته شد و روند رو به رشد قیمت مس را تقویت کرد. در ماه‌های پایانی سال نیز کشف واکسن کووید ۱۹ و همچنین تغییر دولت ایالات متحده و امید به کاهش تنش‌های تجاری تاثیر مثبتی بر بازار مس داشت.

گفتنی است بازار مس در سال جاری میلادی نیز مثبت پیش‌بینی می‌شود. رشد تولید و تقاضا برای این فلز محرک بازار مس است.

نوسانات قیمت مس در سال ۲۰۲۰

براساس گزارشی از «روزگار معدن» و همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود، مس در نخستین ماه سال ۲۰۲۰ با میانگین قیمتی ۶۰۴۹ دلار به‌ازای هر تن در بورس فلزات لندن معامله شد.

در این ماه، میانگین موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از این فلز ۱۵۶ هزار و ۵۷۸ تن گزارش شد. با این وجود، سال ۲۰۲۰ برخلاف تمام پیش‌بینی‌ها و انتظارات جلو نرفت، چراکه همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ تمام برنامه‌ریزی‌های صنایع را متاثر کرد، صنعت مس نیز از این غافلگیری بی‌نصیب نماند.

تا جایی که میانگین نرخ فروش این فلز در ماه فوریه افت بیش از ۳۶۰ دلاری را تجربه کرد و به ۵۶۸۶ دلار به‌ازای هر تن رسید. در همین حال از میزان تقاضا برای خرید این فلز به‌شدت کاسته شد. آثار این افت تقاضا در روند رو به رشد موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از مس مشاهده می‌شود. میانگین موجودی این انبار در ماه فوریه ۲۰۲۰ به ۱۷۶ هزار و ۳۳ تن افزایش یافت.

این روند نزولی قیمت ادامه یافت. تا جایی که کمترین میانگین قیمت ثبت شده برای این فلز در سال ۲۰۲۰ به ماه آوریل تعلق گرفت. میانگین قیمت مس در ماه آوریل برابر ۵۰۴۸ دلار به‌ازای هر تن گزارش شده است. موجودی انبارها از این فلز نیز به بیش از ۲۵۰ هزار تن افزایش یافت.

ورود به کانال رشد

البته این روند نزولی ادامه نیافت. قیمت این فلز با شیب ملایمی در مسیر صعود قرار گرفت. میانگین قیمت مس تا ماه ژوئن در کانال ۵۰۰۰ دلاری بود. اما از ماه ژوئیه شاهد ورد نرخ فروش این فلز به کانال ۶۰۰۰ دلار بودیم. تاجایی که میانگین نرخ فروش مس در هفتمین ماه سال ۲۰۲۰ برابر ۶۳۵۳ دلار به‌ازای هر تن گزارش شد.

رشد تقاضا برای خرید مس تاثیر بسزایی در این روند رو به رشد قیمتی داشت. در همین حال از کاهش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از مس باید به‌عنوان عامل دیگری در رشد قیمت‌ نام برد. میانگین موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از این فلز در این ماه ۱۶۵ هزار و ۵۷۹ تن برآورد شده است.

قیمت مس مسیر صعودی خود را ادامه داد و تا پایان ماه اکتبر در کانال ۶۰۰۰ دلار نوسان داشت. تا جایی که میانگین قیمتی این فلز در ماه اکتبر برابر ۶۷۰۲ دلار به‌ازای هر تن گزارش شده است. با شروع ماه نوامبر شاهد جهش قیمتی دیگری در مس بودیم.

جهشی که زمینه ورود این فلز به کانال ۷۰۰۰ دلار را فراهم کرد؛ یعنی رکوردی که از ماه فوریه سال ۲۰۱۸ تکرار نشده بود. این آخرین رکورد مس در سال گذشته میلادی نبود، چراکه روند صعودی قیمت مس در ماه دسامبر نیز ادامه یافت.

میانگین نرخ فروش مس در ماه دسامبر برابر ۷۷۵۵ دلار به‌ازای هر تن گزارش شد. این رکورد آخرین بار در سال ۲۰۱۳ ثبت شده است. یعنی رکوردی تاریخی از رشد قیمت این فلز ثبت شده است. در همین حال میانگین موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از این فلز برابر ۱۳۵ هزار و ۷۹۵ تن گزارش شده است.

کرونا بحران اصلی

به گزارش مرکز مطالعات بین‌المللی مس، مجموع میزان تولید این محصول در سال ۲۰۲۰ و در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۵ درصد کاهش داشت. بحران کرونا و همه‌گیری این ویروس در جهان به‌عنوان اصلی‌ترین عامل افت تولید مس شناخته می‌شود. چراکه از یک‌سو محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کووید ۱۹، روند تولید آن سرخ‌رنگ را تحت‌تاثیر قرار داد.

تاجایی که بسیاری از معادن فعالیت خود را برای جلوگیری از همه‌گیری این ویروس متوقف کردند و از سوی دیگر، شاهد کاهش تقاضا برای مصرف مس و به‌دنبال آن افت قابل‌توجه نرخ فروش این فلز در ماه‌های نخست سال ۲۰۲۰ بودیم. در نتیجه تولید مس نیز به‌دلیل کاهش تقاضا محدود شد.

تقاضا از تولید پیشی می‌گیرد

هرچند بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی از نیمه دوم سال ۲۰۲۰ دوباره از سر گرفته شدند و به‌دنبال آن شاهد اصلاح قیمت مس و در ادامه رشد تولید فلز سرخ بودیم.

در همین حال انتظار می‌رود این روند صعودی تولید در سال جاری میلادی نیز تداوم داشته باشد. رشد تولید مس در سال ۲۰۲۱ از ۱.۱ تا ۴.۵ درصد پیش‌بینی شده است.

در همین حال انتظار می‌رود در سال جاری میلادی تقاضای مس از میزان تولید آن پیشی بگیرد. بدون تردید این موضوع تاثیر چشمگیری بر رشد قیمت این فلز خواهد داشت. همچنین امید می‌رود رشد فعالیت‌های اقتصادی در کشورهای صنعتی زمینه رشد تقاضا برای مس را فراهم کند. به‌علاوه آنکه انتظار داریم سرمایه‌گذاری در حوزه استخراج مس از معادن افزایش یابد.

چین محرک بازار

برای بررسی بازار مس باید نگاهی به الگوی تولید و مصرف این فلز در کشورهایی انداخت که بیشترین سرانه تولید یا مصرف این فلز را به خود اختصاص داده‌اند. چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس دنیا به‌شمار می‌رود.

به‌علاوه آنکه سهم قابل‌توجهی از نیاز خود را به این فلز از طریق واردات تامین می‌کند؛ بنابراین چین را می‌توان جزو بازیگران اصلی بازار مس جهان دانست. میزان واردات این کشور حدود ۳۰ درصد و به ارزش ۴۰.۸ میلیارد دلار برآورد می‌شود؛ بنابراین کاهش مصرف مس در چین را باید از عوامل اثرگذار بر افت قابل‌توجه این فلز طی سال ۲۰۲۰ دانست.

در همین حال باید تاکید کرد که بازگشت چین به مسیر رشد و توسعه اقتصادی نیز تاثیر بسزایی بر بهبود بازار مس داشت.

دولت چین پس از بحران کرونا، اقدام به ارائه مشوق‌هایی کرد تا افت اقتصادی خود را جبران کند. این مشوق‌ها زمینه رشد فعالیت‌های ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی را در این کشور ایجاد کرد و همین موضوع نیز زمینه رشد مصرف مس را فراهم آورد.

براساس پیش‌بینی‌ها امید می‌رود روند رو به رشد اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه یابد؛ بنابراین می‌توان به تداوم رشد تقاضای مس از سوی این کشور امیدوار بود.

افت عرضه اثرگذار بود

در ادامه باید از افت عرضه به‌عنوان عامل دیگری در مسیر روند صعودی قیمت مس نام برد. کشورهای شیلی و پرو از ذخایر غنی مس معدنی برخوردار هستند. روند استخراج مس در این کشورها از بحران کرونا به‌شدت متاثر شد؛ بنابراین شاهد افت قابل‌توجه عرضه مس معدنی بودیم. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که وقتی فعالیت معدنی متوقف شود، شروع مجدد آن، آنقدرها راحت و کوتاه‌مدت نخواهد بود. همین موضوع نیز به‌عنوان علت دیگر رشد قیمت مس در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ نام برده می‌شود.

امید به بهبود

دلایل دیگری نیز برای روند رو به رشد قیمت مس در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ و شتاب گرفتن این روند رو به رشد یاد می‌شود. ازجمله مهم‌ترین این دلایل می‌توان به کشف واکسن کرونا و شروع تست آن در بسیاری از کشورها اشاره کرد.

همین موضوع موجب شده امیدواری برای پایان یافتن این تنش در سال جاری میلادی افزایش یابد. بدون تردید با رفع این مشکل زمینه برای رشد فعالیت‌های اقتصادی و توسعه فعالیت‌های زیرساختی در اغلب کشورهای جهان تقویت می‌شود. همین امید به رشد تقاضا نیز زمینه افزایش قیمت‌ها را فراهم کرد.

در ادامه انتخاب جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری جدید ایالات متحده نیز تاثیر مثبت چشمگیری بر رونق گرفتن بازار مس داشت، چراکه امیدها برای کاهش تنش‌های تجاری میان چین و این کشور کاهش یافت و امید به بهبود شرایط و رشد قیمت‌ها را مهیا کرد.

سخن پایانی

هرچند ماه‌آغازین سال ۲۰۲۰ روزهای روشنی را برای کامودیتی‌های فلزی رقم نزد و شاهد افت چشمگیر نرخ فروش مس در بورس فلزات لندن بودیم اما این روند نزولی در ماه‌های پایانی سال جبران و رکورد جدیدی از قیمت این فلز ثبت شد. سال ۲۰۲۰ اعتبار اغلب آینده‌نگری‌ها را زیر سوال برد. با این وجود، چنانچه بار دیگر اتفاق غیرمنتظره‌ای نیفتد احتمال تداوم روزهای خوش مس دور از انتظار نیست. به‌ویژه که انتظار می‌رود بسیاری از کشورها برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰، محرک‌هایی را برای توسعه اقتصادی در نظر بگیرند.

منبع : قطره

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک