سبد خرید 0

ویژگی ها و کاربردهای آلیاژهای مس

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: علمی
  • تاریخ ارسال: 18/03/2019

ویژگی ها و کاربرد های آلیاژهای مس

 

ویژگی ها و کاربرد های آلیاژهای مس

 

 

از ترکیب مس با فلزات دیگر چند نوع آلیاژ ایجاد می‌شود. مهمترین خواص آلیاژهای مس که سبب استفاده از آنها می‌شود قابلیت‌ اتصال‌‌کاری‌، ماشین‌کاری‌، آبکاری‌ و صیقلی‌ و براقی‌ خوب‌، رنگ‌ خوب‌، قابلیت‌ ریخته‌گری‌، شکل‌پذیری‌، مقاومت‌ خوب‌ به‌ خوردگی‌ و سایش‌ است که به دلیل همین خواص‌ مکانیکی‌ و فیزیکی‌ خوب‌، این آلیاژها کاربردهای‌ متنوعی‌ در صنایع‌ مختلف‌ دارند.

 

هر چند به‌ دلیل‌ قیمت‌ بالای مس‌ و دست‌یابی‌ به‌ مواد مطلوب‌ ارزانتر و با روش‌های‌ ساخت‌ بهتر، استفاده از آنها کاهش یافته است.

 

مس‌ خالص‌ معمولا برای‌ ساخت‌ سیم‌ها و کابل‌ها، کنتاکت‌های‌ برق‌ و هرگونه‌ وسیله‌ای‌ که‌ برای‌ انتقال‌ برق‌ به‌ کار می‌رود مصرف‌ می‌شود. مس‌ خالص‌ علاوه‌ بر قابلیت‌ جوشکاری‌ خوب‌، به‌ آسانی‌ لحیم‌ نرم‌ (آلیاژ قلع‌ ـ سرب‌) و لحیم‌ سخت‌ (آلیاژ مس‌ ـ روی‌) می‌شود.

 

تمامی ترکیبات مس باید طوری رفتار شود گویی سمی هستند (مگر خلاف آن مشخص باشد). این فلز در حالت پودری خطر آتش زایی دارد. ۳۰ گرم سولفات مس برای انسان کشنده‌است. مس موجود در آب آشامیدنی با غلظتی بیش از ۱ میلی‌گرم در لیتر موجب لک شدن لباس‌ها و اقلام در آب می‌گردد. مقدار بی‌خطر مس در آب آشامیدنی انسان بر حسب منبع آن متفاوت است اما مرز آن بین ۱٫۵ تا ۲ میلی‌گرم در هر لیتر می‌باشد.

 

مس قابل انعطاف و چکش‌خوار است و به علت خاصیت هدایت بهتر آن نسبت به آلومینیوم، کاربرد مس در ICها به جای آلومینیوم رو به افزایش است.با تمامی ترکیبات مس باید طوری رفتار شود گویی سمی هستند (مگر خلاف آن مشخص باشد).

 

این فلز در حالت پودری خطر آتش زایی دارد. ۳۰ گرم سولفات مس برای انسان کشنده‌است. مس موجود در آب آشامیدنی با غلظتی بیش از ۱ میلی‌گرم در لیتر موجب لک شدن لباس‌ها و اقلام در آب می‌گردد. مقدار بی‌خطر مس در آب آشامیدنی انسان بر حسب منبع آن متفاوت است اما مرز آن بین ۱٫۵ تا ۲ میلی‌گرم در هر لیتر می‌باشد.

 

مس دارای کاربردهای بسیاری است.از جمله کاربردهای مس تولید سیم های مسی،لوله های مسی،دستگیره‌های درب و سایر وسایل منزل،مجسمه‌سازی،آهنرباهای الکتریکی.موتورها، لامپ‌ها،اجاق‌های مایکرو ویو. در وسایل آشپزی،وسایل موسیقی،…. می باشد.

منبع :عصر مس 

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک