سبد خرید 0

نقش میکروب‌ها در شکل‌گیری معادن بزرگ مس

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: علمی
  • تاریخ ارسال: 20/04/2019

نقش میکروب‌ها در شکل‌گیری معادن بزرگ مس

نقش میکروب‌ها در شکل‌گیری معادن بزرگ مس

عصرمس آنلاین: مقاله‌ای علمی در یک مجله زمین‌شناسی می‌گوید دانشمندان شواهدی به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد میکروب‌ها در ته‌نشینی فلزات در محیط‌های نزدیک به سطح زمین دخالت دارند.

به گزارش «عصرمس آنلاین» به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه نویسندگان این مقاله بر مبنای مشاهدات‌شان در معدن غیرعادی «کوبره لاس کروچس»، واقع در هشت کیلومتری شهر سویل در منطقه اسپانیایی اندلس، به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اند.

در این معدن بخش قابل توجهی از کانه‌های مس پرعیار به صورت رگه‌های ضخیم و حجیمی از سولفیدهای مس وجود دارند. از دید این محققان، این به وضوح نشان می‌دهد روند معدنی شدن سنگ‌ها در حال حاضر در ارتباط با سفره‌های آبی فعال و در ناحیه‌ای که توسط لایه آهکی ضخیمی از سطح زمین جدا شده در حال وقوع است.

دانشمندان توانستند به کمک شرکت کانادایی فرست کوانتوم مینرالز، شرکتی که مالک این عملیات معدن‌کاری روباز است، به نمونه‌هایی دست یابند که در حال کار روی آن‌ها هستند. آن‌ها شرح می‌دهند این نمونه‌ها به خاطر این‌که هیچ‌گاه در تماس با هوا نبوده‌اند نمونه‌هایی بکر و دست نخورده‌اند. این پژوهشگران با استفاده از روش‌های میکروب‌شناختی گوناگون و مطالعات مفصل میکروسکوپی مشاهده کردند که ته‌نشینی سولفیدهای مس در ارتباط با مجموعه‌هایی از باکتری‌های احیاکننده سولفات انجام می‌گیرد.

آن‌ها در بیانیه‌ای رسانه‌ای شرح دادند که بلورهای نانومتری‌ای از کوولیت (نوعی سولفات مس) را در دل ترکیباتی چندرگه‌ای، که به‌صورت پوشینه‌ای باکتری‌ها را احاطه می‌کنند، دیده‌اند. پژوهش‌گران در این بیانیه می‌گویند که این بلورها با هم یکی می‌شوند و بعداً رگه‌های بزرگ را به وجود می‌آورند. با وجود این، نیاز به کارهای بسیار بیشتری است تا بدانیم این فرایندها تا چه اندازه در معادن دیگر در سطح جهان وجود دارند و به این پرسش پاسخ دهیم که آیا میکروب‌ها نقشی گسترده در شکل‌گیری معادن مس ثانویه دارند یا نه؟

 

منبع :عصر مس 

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک