سبد خرید 0

نحوه شناسایی سیم استاندارد

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: ۲۶/۱۲/۱۳۹۷

نحوه شناسایی سیم استاندارد

                                 نحوه شناسایی سیم استاندارد

نحوه شناسایی سیم استاندارد

 

 

سیم در حقیقت نوعی هادی است که دارای پوشش عایقی است. ساختمان کابل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از هادی، عایق، پوسته هادی، پوسته فلزی، پر کننده، زره و غلاف که هریک وظیفه خاصی را به عهده دارد.

جهت شناسایی استاندارد بودن سیم باید به موارد زیر دقت شود.

ضخامت روکش عایق سیم نیز باید استاندارد باشد اگر این ضخامت از حد استاندارد کمتر باشد سیم می‌تواند دچار شکست عایقی شود و اگر از حد استاندارد بیشتر باشد احتمال کم بودن سطح مقطع سیم وجود دارد.

در صورت شک کردن به سطح مقطع سیم، می‌توان با سیم لخت‌کن روکش سیم را برداشت و با میکرومتر قطر یک رشته از آن را اندازه گیری کرد.

قطر به دست آمده بر دو تقسیم می‌شود تا شعاع محاسبه شود. سپس با استفاده از فرمول سطح مقطع یک رشته و با ضرب در تعداد رشته‌ها سطح مقطع واقعی سیم تعیین می‌شود.

 برای تشخیص کیفیت سیم انتهای سیم را لخت می‌کنند که اگر زرد رنگ و درخشان بود درصد مس آن قابل‌قبول است و سیم باکیفیت به شمار می‌رود 

سر سیم‌ها برای سیم‌های استاندارد ساخته‌ شده‌اند لذا سر سیم لخت را در داخل سر سیم قرار می‌دهند که اگر به صورت کامل در آن محکم نشد، مشخص می‌شود که تعداد رشته‌های سیم مسی در آن سایز قابل قبول نیست.

لذا جهت بررسی این موضوع، انتهای سیم را لخت می‌کنند و اگر زرد رنگ و درخشان بود، درصد مس آن قابل قبول است ولی اگر رگه‌های سیاه رنگی دیده شد و یا سیم‌های افشان آن درخشندگی لازم را نداشت، در سیم آهن به کار رفته است.

جنس هادی سیم، در بیشتر موارد تقلب در مقدار خلوص مس سیم است. با نگاه به سیم می‌توان به صورت تقریبی مقدار درصد مس آن تشخیص داد. برخی از سازندگان، درون سیم‌ها آهن اضافه می‌کنند.

بدنه سیم استاندارد، ISIRI حک شده باشد.

منبع:اخبار رسمی 

فروشگاه انلاین کابل مفتولی کالا تکنیک