سبد خرید 0

مس مزرعه» به یک شرکت سودآور تبدیل شده است

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 22/06/2020

معدن مس مزرعه اولین معدن مس کشف شده در ایران است که در سال رونق تولید با پیگیری و حمایت‌های جناب آقای دکتر اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و آقای مهندس شریفی، مدیرعامل مجتمع مس آذربایجان، مجوزهای اکتشافی جدید برای این معدن اخذ شد و این شرکت در سال گذشته رکوردهای خوبی را به ثبت رساند و سود مطلوبی را برای حاصل کرد. برای آشنایی بیشتر با فعالیت این معدن پای صحبت‌های سیاوش حاتم‌زاده، مدیرعامل شرکت مس مزرعه نشسته‌ایم که شرح این گفت‌وگو در ادامه آمده است:

  • عملکرد شرکت مس مزرعه را در سال 1398 چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مجتمع مس مزرعه با ثبت رکوردهای جدیدی سال گذشته را به خوبی سپری کرد. از نظر تناژی در تولید کنسانتره رشد 20 درصدی، تولید مس محتوی رشد 19 درصدی و در ریکاوری 85.8 درصد حاصل شد که رشد 2 درصدی نسبت به سال 1397 داشته‌ایم و این در حالی است که تنها 10 درصد کانسنگ مصرفی نسبت به سال 1397 رشد داشته که این امر با ارتقای کیفی سیستم و همت بالای پرسنل و توجه ویژه آن‌ها به امر تولید امکان‌پذیر بوده است.

در سال 1398، تعمیرات کامل خط تولید و خرید تجهیزات جدید ازجمله سنگ‌شکن فکی و سایر تجهیزات تعمیراتی که باعث کاهش زمان توقف، بهینه‌سازی گلوله مصرفی و کاهش مصرف مواد شیمیایی و آهک شده بود را انجام دادیم همچنین ترمیم تجهیزات کارخانه را در نیز در دستور کار داشتیم. برای راه‌اندازی کارخانه آهک اهر با برگزاری آزمون استخدامی توسط دانشگاه شریف حدود 37 نفر جذب شده‌اند که آموزش‌های لازم را در کارخانه آهک هیدراته اسپندار آذرشهر و مجتمع مس سونگون گذرانده‌اند.

همچنین در سال گذشته قراردادهای همکاری بین مراکز علمی و دانش‌بنیان و دانشگاه تبریز و پارک علم و فناوری در موارد نمونه‌برداری و طرح پایش زیست‌محیطی سد باطله، توموگرافی تونل‌های معدن مزرعه منعقد گردید و همکاری با این مراکز هنوز در دستور کار قرار دارد.

در رابطه با تامین آب مصرفی واحد تغلیظ، قراردادی با سازمان آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی اخذ شد که از آب نزولات جوی جهت تامین آب مورد نظر استفاده شود. لازم به توضیح است  که قریب به 90 درصد آب مصرفی این واحد بازیابی شده و به چرخه فعالیت بازگردانده می‌شود و با این کار، صنعت مس جزو صنایع سازگار با کم‌آبی وزارت نیرو محسوب می‌شود.

در سال گذشته، شرکت از نظر تجهیز به سیستم‌های پیشرفته اداری، فنی، تخصصی و آزمایشگاهی جهش خوبی را داشته و در حوزه حقوقی و قضایی تمامی پرونده‌ها در این حوزه مختومه شده است. شایان ذکر است که طرح طبقه‌بندی مشاغل در این شرکت اجرا شده که همکاران از مزایای این طرح بهره‌مند شده‌اند.

در راستای مسئولیت‌های سازمانی نیز تحولی خوب را برای همکاران رقم خورده که موجب رضایت آن‌ها شده است.

توضیح مختصری در رابطه با کارخانه تغلیظ معدن مزرعه بفرمایید.

می‌توان گفت که کارخانه تغلیظ مهم‌ترین واحد شرکت محسوب می‌شود، خوراک ورودی این کارخانه سالانه 80 هزار تن است که از معدن مس سونگون تامین می‌شود. بخش دیگر فعالیت‌های شرکت، راهبری عملیات انتقال آب سد اهر به معدن مس سونگون است و بخش سوم، عملیات استخراج سنگ آهک از معدن آهک (گوری درق) و انتقال آن به کارخانه آهک اهر بوده و حوزه کاری چهارم این مجموعه، راهبری کارخانه آهک اهر برای تولید آهک هیدراته است.

در خصوص مسائل محیط زیستی چه تهمیداتی را اندیشیده‌اید؟

در این خصوص تعاملات و مذاکرات خوبی را با اداره‌ محیط زیست مختلف داشتیم و آمادگی خود را جهت نصب سیستم‌های پکیج فاضلاب انسانی و پایش آنلاین اعلام کرده‌ایم. در حال حاضر، عملیات نمونه‌برداری و آنالیز آب‌های زیرزمینی منطقه و ارسال برگه خوداظهاری را در دستور کار داریم. همچنین بررسی‌های لازم توسط دانشگاه تبریز در خصوص استحکام سد باطله صورت گرفته و مورد تایید است.

ترفیع سد باطله که جزو ضروریات بود با حمایت آقای مهندس شریفی و مجتمع مس سونگون در مدت 6 ماه صورت گرفت و تراز سد باطله به ارتفاع دو هزار و 85 متر افزایش یافت. قابل ذکر بوده که ترفیع و استحکام این سد مورد تایید محیط زیست استان نیز است.

سد باطله تا چهار سال آینده جوابگوی معدن مس مزرعه خواهد بود و این شرکت در این فاصله زمانی باید تمهیدات لازم را برای ایجاد سد دیگر و یا استفاده از Dry stacking را پیاده نماید به نحوی که مورد تایید محیط زیست باشد.

مجتمع مس مزرعه در رابطه با مسئولیت‌های اجتماعی چه اقداماتی را انجام داده است؟

در بحث مسئولیت‌های اجتماعی نیز در تلاش هستیم با حمایت‌های مجتمع مس سونگون در کنار مردم شریف منطقه باشیم. هر آنچه را در توان داشتیم اعم از ماسک، محلول‌های ضدعفونی‌کننده در اختیار بیمارستان شهرستان اهر قرار دادیم و بعد از این نیز در کنار مردم خواهیم ایستاد.

منبع : فلزات آنلاین

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک