سبد خرید 0

محصولات نیمه‌ساخته مسی

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: علمی
  • تاریخ ارسال: 28/04/2019

محصولات نیمه‌ساخته مسی

محصولات نیمه‌ساخته مسی

محصولات نیمه‌ساخته مسی

عصرمس آنلاین: بخش عمده‌ای از مصرف مس تصفیه‌شده در محصولات نیمه‌ساخته مسی است. در سال 2018 تولید جهانی نیمه‌ساخته‌ها براساس وزن ناخالص 30 میلیون تن بود که 28.6 میلیون تن مس محتوی برای ساخت آن‌ها به کار رفته است. با انواع محصولات نیمه‌ساخته آشنا شوید.

1- مفتول مسی

برای تولید سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به انواع مختلف زیر تقسیم‌بندی شود:

رساناهای بدون پوشش: در خطوط انتقال و توزیع برق، سیم‌های هوایی مورد استفاده در قطارهای برقی، موتورها و ترانسفورماتورهای صنعتی، شبکه‌های مخابراتی و… کاربرد دارد.

سیم و کابل‌های عایق‌بندی‌شده: این نوع از سیم و کابل‌ها خود به زیرگروه‌های دیگری قابل تقسیم است:

الف- کابل‌های انرژی: شامل کابل‌های برق مسی و ولتاژ پایین می‌شود که در سیم‌کشی‌های ساختمان، خودرو، لوازم مصرفی و کابل‌های قابل انعطاف در سیم‌کشی‌های داخلی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ب- کابل‌های مخابراتی: شامل کابل‌های تلفن برای سیم‌کشی‌های خارجی و داخلی و کابل‌های دیتا (همچون کابل‌های دیتای LAN، کابل‌های هم‌محور و کابل‌های مورد استفاده در رایانه‌ها) می‌شود.

ج- سیم لاکی: در اصل نوع خاصی از انواع کابل‌های انرژی به شمار می‌رود که شامل تمامی انواع سیم‌های پوشش داده شده با لاک و همین‌طور سایر رساناهای با پوشش نازک می‌شود که در سیم‌پیچی موتورها، ترانسفورماتورها و سایر انواع سیم‌پیچ‌ها مورد مصرف قرار می‌گیرند.

از مفتول همچنین برای تولید فویل مسی تهیه شده از روش رسوب‌دهی الکتریکی استفاده می‌شود که در آن، ابتدا سیم مس عیار بالایی در محلولی حل شده و سپس با استفاده از فرآیند الکترولیز، مس روی سطحی رسوب داده می‌شود. از این محصول به‌طور گسترده برای ساخت قطعات الکترونیکی (همچون کامپیوترهای شخصی، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند) استفاده می‌شود.

2- لوله‌های مسی

لوله‌کشی مسی ساختمانی: این نوع از لوله‌های تولیدشده در ساختمان‌های جدید یا ساختمان‌های بازسازی شده (برای انواع مسکونی و غیرمسکونی) مصرف می‌شود.

لوله‌های تجاری: خود می‌تواند به دو دسته تقسیم شود که دسته اول به تولید تجهیزات سرمایشی و گرمایشی (HVACR) و دسته دوم به تولید سایر تجهیزات اختصاص می‌یابد که شامل لوله‌های مورد استفاده در تجهیزات پزشکی یا لوله‌های مصرف شده در ساخت برخی از انواع خاص سیم و کابل می‌شود.

3- لوله‌های مسی آلیاژی

بسته به عملکرد مورد انتظار آن، شامل انواع بسیار متنوعی (همچون آلیاژهای مس- نیکل، مس- روی و مس- قلع) است که در ماشین‌آلات مختلفی نظیر تجهیزات پزشکی، نیروگاه‌ها و کارخانجات نمک‌زدایی مصرف می‌شود.

4- محصولات تخت مسی (صفحه، ورق، تسمه و فویل)

عموماً در سیم‌پیچی ترانسفورماتورها، رساناهای مورد استفاده در خودروها و سایر قطعات الکتریکی استفاده می‌شوند و می‌توانند به دسته‌های زیر تقسیم شوند:

ورق و تسمه مورد مصرف در قطعات الکتریکی و الکترونیکی: در ساخت ترانسفورماتورهای برق، شبکه‌های توزیع، شبکه‌های مخابراتی، موتورهای صنعتی و سایر تجهیزات صنعتی، قطعات برقی خودروها و لوازم بادوام مصرفی استفاده می‌شود.

ورق و تسمه مورد مصرف در سقف خانه‌ها: از این نوع ورق‌ها در خانه‌ها، اصولاً برای عایق‌بندی و پوشش سقف ساختمان (همچون سقف‌های شیروانی) برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده می‌شود که علاوه بر آن، باعث زیبایی نمای ساختمان نیز می‌شود.

سایر محصولات تخت مسی: شامل ورق و تسمه‌های مورد مصرف در ساخت رادیاتورهای خودروها و سایر ورق‌ها و تسمه‌های مسی می‌شود.

5- محصولات تخت آلیاژی (صفحه، ورق و تسمه)

این محصولات کاربردهای مختلفی همچون رساناهای مورد استفاده در خودروها، موارد تزئینی، سکه‌سازی، مهمات‌سازی و قاب فلزی (برای تولید انواع بسته‌های تراشه) دارند اما به‌طور کلی می‌توان این نوع از محصولات را در دسته‌های مختلف زیر طبقه‌بندی کرد:

ورق و تسمه مورد مصرف در قطعات الکتریکی و الکترونیکی (آلیاژی): برای ساخت موتورها و سایر تجهیزات صنعتی، قطعات برقی خودروها، لوازم بادوام مصرفی و قطعات الکترونیکی (همچون کامپیوترهای شخصی و تبلت‌ها) مصرف می‌شود. به‌طور کلی مصارف این قبیل از محصولات تخت آلیاژی، مشابه محصولات تخت مسی مورد استفاده در قطعات الکتریکی و الکترونیکی است.

تسمه مورد مصرف در مهمات‌سازی: از این نوع تسمه برای ساخت پوکه فشنگ استفاده می‌شود.

سایر محصولات تخت آلیاژی: شامل ورق و تسمه‌های مورد مصرف در سکه‌سازی و سایر ورق‌ها و تسمه‌های آلیاژی می‌شود.

6- مقاطع مسی

عمدتاً در زیرساخت‌های برقی مصرف می‌شود که غالب آن در انواع مختلف ژنراتورهای برق، پست‌های برق، سیستم‌های برق مورد استفاده در ساختمان‌های تجاری و تابلوهای برق ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود. علاوه بر آن، کاربردهای غیربرقی دیگری نیز همچون میله‌های اتصال به زمین و محورهای چرخان در موتورها دارد.

7- مقاطع آلیاژی

مصارف نهایی این محصولات، در تجهیزات صنعتی و لوازم بادوام مصرفی، همچون قطعات ماشین‌کاری شده، قطعات فورج شده، اتصالات و سوپاپ‌های مورد استفاده در تجهیزات پزشکی و بهداشتی است.

8- مفتول آلیاژی

به‌طور کلی در کالاهای کوچک و سبک، جواهرآلات و زیپ و گیره‌های برنجی مصرف می‌شود.