سبد خرید 0

ظرفیت نصب‌شده مفتول مسی کشور بسیار بیشتر از تولید آن است


ظرفیت نصب‌شده مفتول مسی کشور بسیار بیشتر از تولید آن است

ظرفیت نصب‌شده مفتول مسی کشور بسیار بیشتر از تولید آن است

 

 

 

اسماعیل‌زاده توضیح داد: ظرفیت ایجاد شده برای تولید مفتول ۸ میلی‌متر در داخل کشور نسبت به میزان مصرف آن، بسیار بیشتر است. بر اساس آمار ظرفیت تولید مفتول در کشور ۴۴۰ هزار تن است درصورتی‌که از  عمده  این ظرفیت استفاده نمی‌شود.

از بیشتر بودن ظرفیت تولید نسبت به تقاضا، می‌توان به‌عنوان مزیت رقابتی برای صادرات استفاده کرد. مفتول تولید شده در کشور بسیار باکیفیت است و به‌راحتی توان رقابت با سایر کشورها را دارد. البته بازار منطقه توسط رقبا گرفته شده است، به‌صورت مثال کشور ترکیه قطب تولید مفتول مس شده است؛ ترکیه جدای از تکنولوژی پروپرزی و آپکست، دو واحد تولیدی مفتول‌ با تکنولوژی کانتی‌راد دارد. در بحث تکنولوژی کانتی‌راد قطر، دبی، عربستان، روسیه و چین فعالیت دارند که در بحث صادرات بازار منطقه را اشباع کرده‌اند اما در همین وضعیت نیز به‌راحتی می‌شود فعالیت صادراتی داشت.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه در ادامه گفت: ظرفیت تولید مفتول مس شرکت ملی مس ۱۱۴ هزار تن در سال با دو شیفت کاری است و اگر با سه شیفت فعالیت کنیم چیزی بیش از ۱۴۰ هزار تن مفتول می‌توانیم تولید کنیم که اگر با تمام ظرفیت نیز تولید کنیم باز در بین ۴۰ شرکتی که تکنولوژی تولید کانتی‌راد دارند جایگاه سی‌ام را خواهیم داشت. اما ازلحاظ ظرفیت تولید مفتول، کشور جایگاه خوبی در منطقه دارد.

اسماعیل‌زاده ادامه داد: شرکت ملی مس جزو اولین شرکت‌هایی است که تکنولوژی کانتی‌راد را نصب کرده است و از لحاظ قدمت، سبقه‌ ماشین‌آلات ما از باقی کشورها بیشتر است، باقی شرکت‌ها‌ خط کانتی‌راد خود را اصلاح کرده‌اند.

وی با بیان اینکه سمیناری دو سالانه تحت عنوان «سمینار کانتی‌راد»، در دنیا برای شرکت‌هایی که از تکنولوژی کانتی‌راد استفاده می‌کنند، برگزار می‌شود، گفت: در این سمینار شرکت‌هایی که از تکنولوژی کانتی‌راد استفاده می‌کنند، مدعو شرکتی هستند که تکنولوژی کانتی‌راد خود را به‌روز کرده است، در این سمینار  جدیدترین دست‌آوردهای کانتی‌راد عرضه می‌شود و شرکت مربوطه تجربیات خود را با باقی تولیدکنندگان مفتول مس، به اشتراک می‌گذارد.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه افزود:  سمینار کانتی‌راد ۲۰۱۹ به میزبانی «شرکت کانتیکون» در کشور مکزیک برگزار می‌شود و تمامی شرکت‌هایی که در زمینه پیشرفت صنعت تولید مفتول، تأثیرگذار هستند، محصولات خود را در این سمینار به نمایش می‌گذارند. سازندگان کوره، ماشین‌آلات ریخته‌گری، ماشین‌آلات نورد و به‌طورکلی تولیدکنندگان تجهیزات مختلف تکنولوژی کانتی‌راد از محصولات جدید خود در این سمینار، رونمایی می‌کنند.

در این سمینار بر اساس تجربیات شرکت‌های مختلف و میزان تأثیرات دستگاه‌های به‌روز در کیفیت و کمیت مفتول مس، اطلاعات به اشتراک گذاشته می‌شود، در واقع یک بانک اطلاعاتی به‌صورت «دیتا شیت» در اختیار ۴۰ شرکت مذکور قرار می‌گیرد.

منبع :مس پرس

             فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک