سبد خرید 0

شرکت مس موفق در مدیریت مصرف آب و پساب

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: فناوری روز
  • تاریخ ارسال: ۰۹/۰۲/۱۳۹۸

شرکت مس موفق در مدیریت مصرف آب و پساب

شرکت مس موفق در مدیریت مصرف آب و پساب

شرکت مس موفق در مدیریت مصرف آب و پساب

مس پرس: «محمدرضا افشون»، کارشناس ارشد محیط‌زیست شرکت صنایع مس ایران با بیان این‌که تنها متولی تولید مس در ایران شرکت مس است گفت: صنعت مس با اجرای طرح جامع آب در مجتمع‌های تولیدی، یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه مدیریت مصرف و بازیابی آب است.

به گزارش مس پرس، افشون با بیان این مطلب و با تأکید بر این‌که این موضوع نتایج زیست‌محیطی و اجتماعی بسیاری برای ما در پی خواهد داشت و پایداری اقتصادی ما را تضمین می‌کند گفت: هدف اصلی شرکت در طرح جامع آب این است که چرخه آبی بسته شود و تا جایی که بتوانیم از منابع آبی تازه (fresh water) استفاده نکنیم.
وی تأکید کرد: استفاده دوباره از پساب تولیدشده، از انتشار آلودگی جلوگیری کرده و استفاده کمتر از منابع آب به حفظ و پایداری آن کمک خواهد کرد.
افشون تصریح کرد: در فرآیندهای مختلف تولید در صنعت مس از آب استفاده می‌شود؛ اما مسئله مهم ازنظر محیط‌زیست این است که دوباره بتوانیم از آب استفاده کنیم یا از آب بازیافتی (Water Reused) بهره ببریم.
کارشناس ارشد محیط‌زیست شرکت صنایع مس ایران در پاسخ به این پرسش که چطور میان معدن و محیط‌زیست می‌توان ارتباط برقرار کرد، گفت: معدن و صنایع معدنی، فرآیند تولیدی بسیار مهمی در زنجیره اقتصادی هر کشوری هستند. بنابراین معدن می‌تواند محیط‌زیست را با چالش روبه‌رو کند اما در مقابل می‌تواند به حفظ آن هم کمک کند؛ چراکه استفاده از فناوری‌های به روز و به‌کارگیری ابزارهای مدیریتی در این زمینه بسیار راهگشاست.
وی درباره تدابیری که برای استفاده دوباره از مواد باطله وجود دارد، اظهار کرد: در تمام مجتمع‌های تولیدی، طرح جامع مدیریت پسماند تهیه‌شده و رویکردهای مدیریتی برای پسماندهای ویژه و عادی در حال پیگیری هستند.
افشون ادامه داد: پایداری شرکت‌ها بر اساس ۳ اصل اقتصاد، اجتماع و محیط‌زیست است که به مثلث پایداری معروف شده است. ما نباید این ۳ اصل را از هم جدا بدانیم و فقط بر یک مورد تمرکز کنیم. سعی هم کرده‌ایم در این مسیر حرکت کرده و تلاش می‌کنیم تا پیامدهای زیست‌محیطی ناشی از فعالیت تولیدی را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه در کنترل آلودگی هوا از شرکت‌های موفق و پیشرو هستیم، ادامه داد: تغییر فناوری از ریورب به فلش یک اتفاق زیست‌محیطی بزرگ بود که در مجتمع سرچشمه انجام شد. این مهم به‌شدت بهره‌وری تولید را افزایش داد و با راه‌اندازی طرح اسیدسولفوریک و تکمیل زنجیره تولید مهم‌ترین مشکل زیست‌محیطی شرکت هم برطرف شد.
کارشناس ارشد محیط‌زیست شرکت صنایع مس ایران بیان کرد: با این سرمایه‌گذاری انجام‌شده شرکت مس در زمره صنایع سبز قرار خواهد گرفت و درواقع این اقدامات بزرگ، نمود عملی از تعهد شرکت مس به حفاظت از محیط‌زیست است که در تمامی سطوح جاری است.

منبع :مس پرس 

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک