سبد خرید 0

شاخص مس در بازار

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 18/03/2019

شاخص مس در بازار

شاخص مس در بازار

شاخص مس در بازار

 

 

اکوفارس: روز گذشته ۸ هزار تن مس در دو نوع مفتول و کاتد در بورس کالای ایران عرضه و ۵۵۰۰ تن تقاضا برای آن شکل گرفت اما بررسی آمارهای این معاملات نشان می‌دهد طبق معمول بیشترین میزان تقاضا برای کاتد مس تشکیل شده است،

به‌طوری‌که‌ ۵ هزار تن عرضه مس کاتد تماما معامله شد اما از ۳ هزار تن مفتول عرضه شده تنها ۵۳۵ تن آن به فروش رفت. بنا براین گزارش قیمت مس مفتول در معاملات دیروز ۵۷ هزار و ۹۸۰ تومان به ثبت رسید اما کاتد ۵۶ هزار و ۱۵۳ تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

این قیمت در مقایسه با قیمت‌های ۱۴ بهمن‌ماه با رشدی در حدود ۴ هزار تومان مواجه شده است. نگاهی به بازارهای جهانی مس نشان می‌دهد این فلز در این محدوده زمانی از قیمتی زیر ۶ هزار دلار در هر تن به بالاتر از ۶۲۰۰ دلار هم رسید اما در پایان هفته گذشته دوباره کاهشی شد و در نهایت در آخرین روز معاملاتی بورس لندن در بهای ۶ هزار و ۱۸۰ دلار در هر تن مبادله شد که نشان می‌دهد.

در دو هفته گذشته بازار جهانی فلز سرخ به سمت رشد قیمت‌ها تمایل داشته است. این موضوع در بازار داخل با یک متغیر دیگر یعنی رشد ارزش دلار در این مدت تقویت شده به‌طوری‌که‌ برآیند این دو اثر رشد قیمت مس در بازار داخلی و قیمت‌های پایه در بورس کالا بوده است.

در بازار جهانی مس نیز به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌ها از روند قیمت مس در آینده همچنان مثبت است. اخیرا سیتی بانک اعلام کرده بود که احتمالا بازار جهانی مس با کمبود عرضه روبه‌رو‌ خواهد شد و همین موضوع باعث می‌شود قیمت این فلز در جهان  روند صعودی در پیش بگیرد.

این بانک آمریکایی معتقد است احتمالا تقاضا برای چین افزایش یابد که در این صورت تا پایان سال قیمت مس به محدوده ۶ هزار و ۷۰۰ دلار در هر تن خواهد رسید. این موضوع به خصوص در شرایطی که موجودی انبارها برای این فلز به شدت کاهش یافته است احتمال قابل ملاحظه‌ای است.

کارشناسان معتقدند این بازار چندان از کشش پذیری بالایی برخوردار نیست و افزایش عرضه‌ها به نفع بازار نیست با این حال از آنجا که پیش‌بینی‌ها از رشد قیمت مس قوی است احتمال اینکه شاهد تحرکی در بخش تقاضا برای این محصول باشیم دور از ذهن نیست.

البته در این رابطه موضوع صادرات این محصول را نیز نباید از نظر دور داشت چراکه برخی محدودیت‌های تجاری باعث کاهش صادرات این محصول شده است در نتیجه حجم تزریق محصول به بازار زیاد است هرچند این موضوع نتوانسته بازار را کاهشی کند.

به عبارتی تناقض‌های آشکاری در بازار مس دیده می‌شود از یک سو تقاضا برای این محصول چنگی به دل نمی‌زند، از سوی دیگر عرضه‌ها بالا است و از سویی صادرات کاهش یافته در نتیجه انتظار می‌رود قیمت‌ها کاهش یابد اما از آنجا که قیمت‌گذاری بر مبنای دلار و قیمت بازار لندن تعیین می‌شود شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم و این مساله توازن را در بازار مس بر هم زده است.

منبع :خبر قطره

فروشگاه آنلاین سیم وکابل کالا تکنیک