سبد خرید 0

ساخت کابل مسی از گوشی تلفن همراه

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: 28/03/2019

ساخت کابل مسی از گوشی تلفن همراه

ساخت کابل مسی از گوشی تلفن همراه

 

ساخت کابل مسی از گوشی تلفن همراه

 

 

فلزات گرانبها و به‌ویژه مس پای ثابت وسایل الکترونیکی هستند. تنها با بازیافت گوشی‌های تلفن همراه می‌توان سالانه 15هزار کیلوگرم مس بازیافت کرد. حالا محققی ایرانی موفق شده است به چنین عملی دست بزند و از مس بازیافتی کابل مسی بسازد.

 

معدن‌کاوی شهری که به بازیابی فلز از زباله‌های الکترونیکی اطلاق می‌شود، اقدامی است که در آن بازیافت زباله‌های الکترونیکی برای استخراج مواد معدنی باارزش صورت می‌گیرد. از این رو با بازیافت پسماندهای الکترونیکی مانند گوشی‌های تلفن همراه می‌توان سالانه بیش از 15 هزار کیلوگرم مس را به چرخه بازگرداند.

 

مردم کره زمین سالانه 1.7 میلیارد گوشی تلفن همراه خریداری می‌کنند و این در حالی است که از یک‌ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه می‌توان 34 کیلوگرم طلا،  15875 کیلوگرم مس و 350 کیلوگرم نقره استخراج کرد. گفته می‌شود در یک آیفون عادی 0.034 گرم طلا، 0.34 گرم نقره، 0.015 گرم پالادیوم، کمتر از یک‌هزارم گرم پلاتین، 25 گرم آلومینیوم و 15 گرم مس وجود دارد.

 

علاوه بر آن، گزارش نظارت بر زباله‌های الکترونیک سازمان ملل متحد در سال 2016 نشان می‌دهد جهان 44 میلیارد و 700میلیون کیلوگرم وسیله الکترونیکی غیرقابل استفاده دارد. این میزان برابر با مجموع تعداد گوشی‌ها، لپ‌تاپ‌ها، مایکروویوها و تلویزیون‌های از کار افتاده است که در هرکدام از آنها مواد معدنی بسیار زیادی به‌ کار رفته است. به‌طور مثال، سیم‌پیچ‌ها و مدارها در این وسایل مسی هستند. با این حال، تنها 20درصد از زباله‌های الکترونیکی جهان بازیافت و مابقی آنها به حال خود رها می‌شوند.

 

بازیافت نکردن زباله‌های الکترونیکی به‌دلیل آلاینده‌های موجود در آن آسیب‌های زیست‌محیطی به همراه دارد، به گونه‌ای بر اساس نظر کارشناسان گوشی‌های تلفن همراه دارای مقادیری جیوه، آرسنیک، کروم و سرب است که می‌تواند برای انسان و کره زمین خطرناک باشد.

 

دستگاه‌ها و قطعات الکترونیکی حاوی فلزات خطرناکی مانند کادمیوم، مس، نیکل، روی، باریم، برلیوم، انواع پالستیک‌ها، آلومینیوم، نقره و پالتین هستند که اگر در طبیعت رها شوند، پس از پایان عمر مفید و عدم بازیافت صحیح، آلوده‌کننده خطرناک محیط زیست به شمار می‌روند. یکی از دلایلی که زباله‌های الکترونیکی به مرور زمان تبدیل به یک معضل بزرگ می‌شوند، کوتاه بودن عمر تجهیزات الکترونیکی و متنوع بودن سلیقه مردم و همچنین تغییرات ایجاد شده در صنایع است.

 

بر این اساس بسیاری از کشورها به سمت بازیافت زباله‌های الکترونیکی رفتند و در کشور ما نیز برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان مطالعات وسیعی برای ارائه روش‌های دوستدار طبیعت برای بازیافت این پسماندها انجام دادند.

این در حالی است که به گفته «سیدمحمدصالح عامری» یکی از محققان این حوزه علاوه بر عدم دریافت حمایت‌های لازم برای دریافت مواد اولیه که همان زباله‌های الکترونیکی است، با چالش صادرات این پسماندها مواجه هستیم. به گفته وی، پسماندهای الکترونیکی حاوی مقادیری فلزات اصلی و گرانبها است که می‌توان با روش‌های مناسب آنها را استحصال کرد.

 

منبع:عصر مس

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک