سبد خرید 0

جلوگیری از خوردگی و سایش با استفاده از پوشش مسی

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: علمی
  • تاریخ ارسال: ۰۲/۰۲/۱۳۹۸

جلوگیری از خوردگی و سایش با استفاده از پوشش مسی

جلوگیری از خوردگی و سایش با استفاده از پوشش مسی

جلوگیری از خوردگی و سایش با استفاده از پوشش مسی

عصرمس آنلاین: یکی از چالش‌های صنایع خوردگی و سایش قطعات است که هزینه تولید را افزایش می‌دهد؛ مشکلی که محققان دانشگاه صنعتی شیراز تلاش کرده‌اند آن را حل کنند. آن‌ها پوششی از جنس مس و نانوذرات اکسیدی ارائه کرده‌اند که مقاومت قطعات را افزایش می‌دهد.

به گزارش «عصرمس آنلاین» به نقل از «ایسنا» دکتر «مرتضی علیزاده»، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شیراز، هدف از انجام این طرح را تلاش برای بهبود خواص ضدخوردگی و ضدسایشی پوشش‌هایی از جنس نیکل عنوان کرد و افزود: بر این اساس در این تحقیق تلاش شد با وارد کردن عنصر مس و نانوذرات اکسید آلومینیوم به درون پوشش، خواص ضدخوردگی و ضدسایشی پوشش آن ارتقا یابد.

وی ادامه داد: از آن‌جایی‌ که بسیاری از قطعات در صنعت، از جمله قطعات مورد استفاده در صنایعی همچون خودروسازی، به‌طور هم‌زمان تحت دو پدیده‌ مخرب «سایش» و «خوردگی» قرار دارند، بنابراین اعمال این پوشش‌ها می‌تواند نقش بازدارنده در برابر این پدیده‌ها و افزایش عمر و کارایی قطعات را داشته باشد.

به گفته این محقق نانوذرات اکسیدی از یک‌ سو به دلیل ماهیت سرامیکی و سختشان، خواص مکانیکی زمینه را ارتقا می‌دهند و از سوی دیگر موجب می‌شوند تا پوششی با دانه‌بندی ریز تشکیل شود و متعاقب آن سختی افزایش یابد. همچنین مس به دلیل خواص ضداکسیدی که دارد می‌تواند مقاومت دربرابر زنگ‌زدگی را بیشتر کند.

علیزاده با بیان این‌که در طرح حاضر از رسوب‌دهی الکتریکی برای ایجاد پوششی با زمینه نیکل روی زیرلایه‌ای از جنس فولاد استفاده شد، یادآور شد: همچنین به‌ منظور ارتقای خواص ضدخوردگی و ضدسایشی پوشش، عنصر مس و نانوذرات سرامیکی اکسید آلومینیوم با درصدهای متفاوت مورد استفاده قرار گرفته است. پس از اتمام فرایند پوشش‌دهی، ابتدا ساختار پوشش بررسی و سپس آزمون‌های سختی‌سنجی، سایش و خوردگی روی نمونه‌های پوشش‌دهی‌شده انجام شده‌ است.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شیراز با اشاره به نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق اضافه کرد: نتایج به دست‌ آمده نشان می‌دهد کریستالیت‌های پوشش از ۹۱ نانومتر برای پوشش نیکل خالص به ۱۶ نانومتر برای پوشش تهیه‌شده از حمام حاوی ۲۰ گرم بر لیتر اکسید آلومینیوم تغییر یافته است. همچنین مقاومت به سایش پوشش، ۴.۲ برابر و مقاومت به خوردگی ۴.۳ برابر شده‌ است.

نتایج این تحقیقات که با تلاش‌های دکتر مرتضی علیزاده، عضو هیأت علمی و «حامد صفایی»، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شیراز اجرایی شده، در مجله‌ Applied Surface Science با ضریب تأثیر ۴.۴۳۹ منتشر شده است.

 

منبع : عصر مس

فروشگاه آنلاین سیم و کابل  کالا تکنیک