سبد خرید 0

تولید رادیوایزوتوپ مسی برای درمان سرطان

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: فناوری روز
  • تاریخ ارسال: ۰۲/۰۳/۱۳۹۸

تولید رادیوایزوتوپ مسی برای درمان سرطان

تولید رادیوایزوتوپ مسی برای درمان سرطان

تولید رادیوایزوتوپ مسی برای درمان سرطان

عصرمس آنلاین: در پزشکی هسته‌ای از رادیوایزوتوپ‌ها برای تشخیص و درمان سرطان استفاده می‌شود. حالا یک پژوهشگر ایرانی رادیوایزوتوپ مس ۶۴ را تولید کرده است که در مطالعات متابولیسم تومور و بسیاری از انواع سرطان‌ها به کار گرفته می‌شود.

محقق ایرانی در یک طرح مطالعاتی توانست برای اولین بار در کشور با استفاده از دو فناوری هسته‌ای و نانو رادیوایزوتوپ مس ۶۴ تولید کند. «زهرا کریمی» در گفت‌وگو با «ایرنا» در مورد این طرح گفت: «در این طرح پژوهشی با عنوان «بررسی تولید رادیوایزوتوپ مس ۶۴ با استفاده از نانوذرات مس و روی» با تلفیق دو فناوری هسته‌ای و نانو در راکتور تحقیقاتی تهران این رادیوایزوتوپ را برای اولین بار در کشور تولید کردیم.»

پزشکی هسته‌ای شاخه‌ای از علم پزشکی است که در آن از مواد رادیوایزوتوپ‌ها برای تشخیص و درمان سرطان استفاده می‌شود.

کریمی در ادامه گفت: «رادیوایزوتوپ مس ۶۴ از مهمترین رادیوایزوتوپ‌های مس است که با گسیل پرتوهای گاما و بتا و با نیمه عمر ۱۲.۷ ساعت (کاهش میزان اکتیویته این رادیوایزوتوپ) در مطالعات متابولیسم تومور و بسیاری از انواع سرطان‌ها به کار گرفته می‌شود.»

این پژوهشگر با بیان این‌که نتایج رضایت‌بخشی در محاسبات تئوری، شبیه‌سازی و اندازه‌گیری‌های عملی پرتوها از این طرح حاصل شده است، ادامه داد: «استفاده هم‌زمان از فناوری هسته‌ای و نانو از جمله ویژگی‌های مهم این طرح است که در تولید رادیوایزوتوپ مس ۶۴ انجام شده است. با نتایج این تحقیق می‌توان چشم‌انداز روشنی در پرتودرمانی و پزشکی هسته‌ای با کمک رادیوایزوتوپ متصور شد.»

به گفته این دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی هسته‌ای گرایش پرتوپزشکی، دستاوردهای حاصل از این طرح در دومین کنفرانس بین‌المللی نانوپزشکی و نانوایمنی دانشگاه تهران در آذرماه ۹۶ به صورت مقاله پژوهشی ارائه و در قالب مقاله‌ای با عنوان «۶۴Cu, a powerful positron emitter for immunoimaging and theranostic: Production via natZnO and natZnONPs » در نشریه «ایزوتوپ‌ها و پرتوهای کاربردی» (Applied Radiation and Isotopes) منتشر شده است.

این طرح در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی تولید رادیوایزوتوپ مس ۶۴ با استفاده از نانوذرات مس و روی» به راهنمایی دکتر «مهدی صادقی»، عضو هیأت علمی دانشکده فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران انجام شده است.

منبع :عصر مس 

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک