سبد خرید 0

تولید برق از انرژی باد

 • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
 • دسته بندی: علمی
 • تاریخ ارسال: ۱۹/۰۳/۱۳۹۸

تولید برق از انرژی باد

تولید برق از انرژی باد

تولید برق از انرژی باد

تولید برق از انرژی باد که در بازه‌های زمانی دارای تغییرات کم و ثبات قابل‌ توجهی است ،تبدیل به یک روش تولید برق  قابل‌ اعتماد شده است.

جریان همرفتی پدیده ای است که در مایعات و گازها در اثر اختلاف دما به وجود می آید . از جریان همرفتی گازها ، اینجا هوا ، می توان برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کرد. نتیجه جریان همرفتی هوا در طبیعت ، اگر کم باشد “نسیم” و اگر زیاد باشد “باد” خواهد بود. بادها و نسیم های پیوسته بیشتر در سواحل دریاها و اقیانوس ها شکل می گیرد ، به همین دلیل نیروگاه های بادی تولید برق موجود در جهان بیشتر در این مناطق ساخته ومورد بهره برداری قرار می گیرند .

توربین بادی چیست؟

توربین بادی به طورکلی ماشینی است که انرژی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.

در توربین‌های بادی پره‌ها به گونه ‌ای طراحی می‌شوند که با وزش باد به گردش درآیند. گردش پره‌ها محور درونی روتور توربین را می‌چرخاند و در نهایت بعد از تبدیل گشتاور به سرعت دورانی در جعبه ‌دنده (گیربکس)، توان مکانیکی به توان الکتریکی تبدیل می‌شود.

انواع توربین‌های بادی

توربینهای محور افقی که به اختصار HAWT یا (Horizontal Axis Wind Turbines) نیز نامیده می‌شوند، رایج ترین نوع توربین‌های بادی مورد استفاده هستند.

همه اجزا توربین (پره‌ها، جعبه دنده، ژنزاتور و …) بالای برجی بلند و در راستای باد قرار می‌گیرند. این توربین‌ها برای رسیدن به بیشترین بازدهی باید دقیقاً در جهت وزش باد قرار گیرند، لذا توربینهای محور افقی باید سیستمی برای تنظیم در مقابل باد قرار گرفتن داشته باشند که به آن مکانیزم یاو (Yawing) می گویند.

به طوری که کل ناسل می تواند به سمت باد بچرخد. در توربین‌های کوچک دنباله بادنما این کنترل را بر عهده دارد. ولی در سیستم‌های متصل به شبکه ، سیستم کنترل یاو فعال می باشد که به وسیله سنسورهای تعیین کننده جهت باد و موتورها، ناسل به سمت باد می‌چرخد.

 • توربینهای محور عمودی که به اختصار VAWT یا (Vertical Axis Wind Turbines) نامیده میشوند، روتور اصلی به صورت عمودی قرار میگیرد.
 • مهمترین مزیت توربین بادی عمودی این است که نیازی به تنظیم جهت قرارگیری نسبت به جهت باد ندارند و همچنین در ارتفاع کم نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
 • توربینهای محور عمودی به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شوند:   Savnoius و Darrieus

  Savnoius مانند یک چرخ آب با نیروی درگ کار می کند در حالی که Darrieus از تیغه هایی مشابه توربینهای محور افقی استفاده می کند. توربینهای محور عمودی بسیار نزدیک به زمین قرار می گیرند که از مزیتهای آن قرار دادن تجهیزات سنگین آن از جمله گیربکس و ژنراتور نزدیک به سطح زمین می باشد، هرچند که شدت باد در سطح زمین کمتر است و در نتیجه برق کمتری تولید خواهد نمود.

  از دیگر مزایای این نوع توربینها می توان به نیاز نداشتن سیستم یاو اشاره کرد چراکه این نوع توربینها، باد را از هر جهت مهار می کنند و این مزیت برتری بسیاری نسبت به کمبودهای آن دارد. از کمبودهای آن می توان به این مورد اشاره نمود که این نوع توربینها به طور خودکار مانند توربینهای محور افقی شروع به کار نمی کنند.

  • منبع:شرکت رویان
  • فروشگاه انلاین سیم و کابل کالا تکنیک