سبد خرید 0

بومی‌سازی بیش از ۴۰۰ قطعه در صنعت مس


اردشیر سعدمحمدی در مراسم بهره‌برداری از بزرگراه خواجه-ورزقان از آخرین وضعیت طرح‌های توسعه مجتمع مس سونگون خبر داد. به گفته مدیرعامل شرکت مس کارخانه آهک اهر با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد ریال در خردادماه ۹۹ به بهره‌برداری می‌‌رسد.

گسترش‌نیوز: سعدمحمدی در ادامه با اشاره به پیشرفت عملیات احداث فاز ۳ تغلیظ افزود: برای این پروژه سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۷۰۰۰ میلیارد ریال مورد نیاز است که رقمی نزدیک ۱۰.۰۰۰ میلیارد ریال آن تخصیص‌یافته که در قالب قطعات مورد نیاز تهیه و به مجتمع مس سونگون منتقل شده است.

وی همچنین با اشاره به آغاز عملیات خاک‌برداری این پروژه از اوایل امسال اظهارکرد: طبق محاسبات انجام‌شده برای شروع عملیات اجرایی باید ۳میلیون مترمکعب خاک‌برداری انجام شود که امسال به همت همکاران مجتمع مس سونگون به میزان یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آن انجام شده است.

سعد محمدی ادامه داد: انشالله عملیات اجرایی ساخت این کارخانه تغلیظ ۱۵۰ هزار تنی از تیرماه سال ۹۹ آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به تلاش شرکت مس برای تحقق شعار سال یعنی رونق تولید گفت: علاوه بر پروژه فاز ۳ تغلیظ، کارخانه آهک اهر نیز در دست اقدام است که پیشرفت خوبی داشته است و تا خردادماه ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه برای این پروژه ۱۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته است اضافه کرد: با بهره‌برداری از آن علاوه بر اشتغال‌زایی و ایجاد منابع و گردش مالی در استان، آهک مورد نیاز کارخانه کنسانتره مجتمع مس سونگون از این کارخانه تأمین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به فعالیت‌های اخیر این شرکت در حوزه اکتشافات اظهارکرد: مطالعات اکتشافاتی خوب در این حوزه در حال انجام است که با این اکتشافات جدید به ذخایر خوب و مناسبی دست خواهیم یافت. درحال‌حاضر ایران با ۳۴.۵ میلیون تن مس خالص اکتشاف شده رتبه ۸ دنیا را در اختیار دارد و تلاش می‌کنیم با اکتشافات جدید به رتبه ۷ جهان دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت پروژه هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون افزود: این پروژه ۳۰۰۰ تنی تولید کاتد، به یاری خداوند در پایان سال آینده به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید و نخستین مس کاتدی آذربایجان در پروژه هیپ لیچینگ تولید خواهد شد و به سبد محصولات مجتمع مس سونگون اضافه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به کاهش ۴۰۰ دلاری نرخ مس در بازار جهانی نسبت به سال گذشته گفت: با تلاش تمامی همکارانم توانستیم، ارزش دارایی‌های شرکت را به بیش از ۶۲۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده و برای سهامداران بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم که صمیمانه به همکارانم خسته نباشید می‌گویم و به خاطر تمامی تلاش‌هایشان در ثبت رکورد‌های تولیدی تشکر می‌کنم.

سعدمحمدی با اشاره به پیشرفت‌های فیزیکی پروژه‌های تکمیل چرخه تولید در مجتمع مس سونگون افزود: یقین بدانید عملیات اجرایی این پروژه‌ها انشالله در اوایل سال ۹۹ آغاز خواهد شد و اقدامات لازم در خصوص انتخاب پیمانکار و… انجام‌گرفته است و همچنین تلاش خواهیم کرد تمامی قطعات و مصالح این پروژه را از داخل استان تأمین کنیم تا منابع و گردش مالی آن نصیب استان شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته درزمینه پیاده‌سازی نهضت بومی و داخلی‌سازی قطعات گفت: در این زمینه تفاهمنامه‌ها و قراردادهای لازم با ده شرکت دانش‌بنیان در استان منعقد شده است که از ۱۰۹۲ قطعه موجود در پنل داخلی‌سازی امسال، توانسته‌ایم بیش از ۴۳۰ قطعه به‌دست توانمند صنعتگران و تولیدکنندگان استان ساخته‌شده و مابقی آن در حال مهندسی معکوس برای ساخت است.

وی در پایان اظهارکرد: امیدواریم با طرح‌های توسعه‌ای در حال اجرا در مجتمع مس سونگون، تحولی عظیم در گسترش و توسعه و خدمت به اقتصاد استان و امت شهیدپرور استان ایجاد کنیم و خطه آذربایجان به جایگاه استحقاقی خود دست یابد.

منبع : گسترش

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک