سبد خرید 0

انواع روش تولید برق

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: 17/04/2019

انواع روش تولید برق

انواع روش تولید برق

 

انواع روش تولید برق

انرژی برق یکی از نیاز اساسی برای انسانهای معاصر می باشد .که در این مطلب به انواع روش تولید برق اشاره میشود.

نیروگاه آبی:

نیروگاه های آبی برای تولید برق از نیروی جاذبه زمین و نیروی خورشید ی استفاده میکنند.برای تولید برق ،برای تولید برق ،از حجم عظیمی از آب که از سطوح بالاتر به سطوح پایین تر از میان توربین عبور میکنند استفاده می شود .در عصر حاصر 19 درصد از برق کل دنیا از نیروگاه آبی تولید می شود.

نیروگاهها با سوختهای فسیلی:

در نیروگاه فسیلی از انرژی شیمیایی ذخیره شده در سوختهایی نظیر ، زغال سنگ ،گاز طبیعی ،نفت کوره برای تولید برق استفاه می شود. .

نیروگاه اتمی:

نیروگاه های هسته ای دارای دستگاه هایی هستند که میتواند گرمای حاصل از واکنش هسته ای را از طریق ژنراتورها و توربین ها به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

نیروگاه بادی:

برای انتقال انرژی لازم برای توربین مولد با چرخاندن پره ها در معرض وزش باد انرژی لازم منتقل می شود.
با چرخاندن پره هایی که در معرض وزش باد قرار می گیرند، انرژی لازم به توربین های مولد منتقل می شود. در اکثر کشورها در زمان اوج مصرف برق نیروگاه بادی را با ترکیب نیروگاه آبی و سوختی بکار میگیرند .

نیروگاه های بیولوژیکی:

شیوه ی کار این نیروگاه کاملا مانند نیروگاه که با سوخت فسیلی کار می کند. انرژی شیمیایی ذخیره شده در سوخت زیستی به انرژی گرمایی تبدیل می شود و پس از تبدیل به انرژی حرکتی سرانجام به صورت انرژی الکتریکی در می آید.

مولد ئیدروژنی:

. سوخت موتور یک وسیله نقلیه را در نظر بگیرید که آنقدر تمیز می‌سوزد که آب خارج شده از موتور آن قابل مصرف است. در این روش ئیدروژن به عنوان یک سوخت استفاده می شود که ابتدا باید از دیگر منابع انرژی تأمین شود.

نیروگاه زمین گرمایی (ژئوترمالی):

در نیروگاه های زمین گرمایی چاه هایی با عمق ۲۰۰۰ متر یا ۳۰۰۰ متر حفر می شود و در کنار آن چاه دیگری حفاری می شود سپس آب را به درون چاه اول تزریق می کنند و بخار آب از چاه دیگر خارج می شود و با توربین هایی که در سطح زمین نصب می شود می توان از آن بخار آب داغ، برق تولید کرد.

نیروگاه خورشیدی:

آخرین روش برای تولید برق نیروگاه خورشیدی می باشد از گرما و نور خورشید جهت تولید برق استفاده می شود.

 

منبع :فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک