سبد خرید 0

انتظار افت بیشتر تولید مس شیلی

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 14/07/2020

با گسترش شیوع کروناویروس در شیلی، صنعت مس این کشور در آمریکای جنوبی به نقطه حساسی رسیده است؛ هزینه‌های سیاسی مخفی که تا به حال، تولید فلز سرخ را نجات داده بود، حالا در حال آشکار شدن است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Reuters، از اوایل ماه آوریل، شرکت‌های معدنی بزرگ شیلی از جمله شرکت دولتی کودلکو، بی‌اچ‌پی، انگلو امریکن و آنتوفاگاستا با حداقل تعداد کارکنان در بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده مس جهان با تلاش زیاد، در شرایط همه‌گیری کروناویروس موفق به افزایش تولید نسبت به سال گذشته شدند.

اما ضعف تولید این کشور در حال آشکار شدن است. به گفته رییس فدراسیون کارگران مس شیلی، کارگران معدنی خسته شده‌اند و نگران هستند که بیمار شوند، اما همچنان برای امرار معاش به کار ادامه می‌دهند.

اتحادیه‌ها در حال بررسی پیشنهادی از سوی میز گرد محلی کارکنان خدمات بهداشتی، سیاستمداران و گروه‌های اجتماعی مبنی بر کاهش تولید به حداقل ممکن در تمام معادن اطراف شهر Calama جهت ضد عفونی هستند. طبق آمار رسمی، منطقه آنتوفاگاستا (که شهر Calama را در خود جای داده) سهم بیش از 50 درصدی در تولید مس معدنی شیلی دارد.

با کاهش تعداد کارکنان معادن تا 40 درصد، تمرکز معادن بزرگ بر تغییر فعالیت به سمت فرآوری کانسنگ قرار گرفته است. همچنین تعداد کارگران پیمانی نیز تا حد زیادی کاهش یافته است. در چنین شرایطی، تمرکز بر تولید باعث نادیده گرفتن تعمیر و نگهداری و عدم پایداری فعالیت می‌شود. کارگران خسته می‌شوند و تجهیزات آسیب می‌بینند و در نهایت فعالیت دچار وقفه خواهد شد. به گفته مدیر Plusmining یک شرکت مشاوره معدنی در سانتیاگو، صنعت مس شیلی به شکل خطرناکی به لبه پرتگاه نزدیک شده است.

با وجود هفته‌ها تعطیلی در معادن پرو، کاهش تعداد کارکنان و افزایش سخت‌گیری اقدامات ایمنی در شیلی موفق به تاخیر در اثرات کروناویروس در معادن این کشور شد. اما حالا گستره این اقدامات دامن‌گیر شرکت‌های معدنی شیلی شده است.

صنعت معدن شیلی در حال گذران از بدترین لحظات بحران سلامتی است. این کشور تصور می‌کرد که این بحران قابل مدیریت باشد، اما حالا شرایط طور دیگری رقم خورده است. آمار مبتلایان شیلی افزایش شدیدی داشته است و با رسیدن به قله 275 هزار نفر حتی از آمار ایتالیا نیز بالاتر رفته است. همه‌گیری کروناویروس به سمت شمال کشور و شهرهایی مانند آنتوفاگاستا و Calama گسترش یافته است که معادن بزرگ منطقه بیابان شمالی را در خود جای داده‌اند.

انجمن CTMIN نماینده 80 درصد از کارگران معدن شیلی اخیرا اعلام کرد که در کل صنعت معدن این کشور، مرگ و میر ناشی از کروناویروس به 9 مورد رسیده است. رییس اتحادیه شماره 2 معدن Chuquicamata شرکت کودلکو در گفتگو با Reuters اظهار داشت که صنعت معدن شیلی باید ارزیابی مجددی از شرایط انجام دهد و کودلکو باید برنامه‌ریزی تولید را مطابق با شرایط فعلی تغییر دهد.

مدیر عامل کودلکو اخیرا در مصاحبه‌ای با یک روزنامه محلی گفت که هرگونه محدودیت بیشتر بر فعالیت معادن شیلی، برای این کشور فاجعه خواهد بود. او همچنین ادعاهای واکنش سست کودلکو در مقابل کروناویروس را رد کرد.

رییس شرکت مشاوره Plusmining اشاره کرد که با افزایش وخامت اوضاع، برآورد شیلی از افت 200 هزار تنی تولید، حالا محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد. برآورد این شرکت از افت تولید، حدود 5.5 درصد نسبت به پیش‌بینی سال 2020 (معادل حدود 320 هزار تن) است اما به زودی این برآورد اصلاح خواهد شد و ممکن است با افزایش محدودیت‌ها، میزان افت مورد انتظار نیز بیشتر شود