سبد خرید 0

افزایش تجارت مس با تصویب قرارداد معامله تجاری بین اتحادیه اروپا و مرکوسور

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: ۲۰/۰۴/۱۳۹۸

افزایش تجارت مس با تصویب قرارداد معامله تجاری بین اتحادیه اروپا و مرکوسور

افزایش تجارت مس با تصویب قرارداد معامله تجاری بین اتحادیه اروپا و مرکوسور

افزایش تجارت مس با تصویب قرارداد معامله تجاری بین اتحادیه اروپا و مرکوسور

 

 

 

مس پرس: موسسه فست‌مارکت اعلام کرد معامله تجاری بین اتحادیه اروپا و گروه تجاری آمریکای جنوبی مرکوسور (Mercosur) باعث افزایش تجارت فلزات غیر آهنی به‌ویژه مس و آلومینیوم می‌شود.

این موافقت‌نامه باید از سوی هر دو طرف تصویب شود و بر اساس آن طی ۱۰ سال، تمام تعرفه‌های اتحادیه اروپا در مورد کالاهای صنعتی، ازجمله فلزات، به‌طور کامل لغو شود. در مقابل، کشورهای عضو مرکوسور شامل  برزیل، آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه، تعرفه صادرات کالاهای صنعتی اتحادیه اروپا را که ۹۱ درصد از محصولات صنعتی صادر شده از این اتحادیه را شامل می‌شود، لغو خواهند کرد.
متن کامل این توافقنامه هنوز منتشر نشده است، بنابراین تا زمان انتشار آن مشخص نیست که چه محصولات فلزی ممکن است در این توافق‌نامه ذکر شود. اما یک گزارش از اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که طبق این توافق‌نامه و برای افزایش رقابت‌پذیری، صنایع اتحادیه دسترسی آسان‌تر به مواد اولیه و قطعات با کیفیت بالا خواهند داشت. این قرارداد پس از تصویب توسط هر دو طرف به اجرا درمی‌آید. در این صورت، تعرفه اتحادیه اروپا بر صادرات آلومینیوم و محصولات مرتبط با آن از کشورهای عضو  مرکوسور لغو خواهد شد. این تعرفه در حال حاضر بین ۶ تا ۷،۵ درصد است. مس وارداتی از برزیل در حال حاضر بدون تعرفه است، اما تعرفه ۴،۸ درصدی برای محصولات مس این کشور اعمال می‌شود.
تعرفه بر صادرات اتحادیه اروپا که انتظار می‌رود طی این توافق‌نامه حذف شود، عموماً شامل واردات آلومینیوم و مس برزیل از این اتحادیه است که در حال حاضر این تعرفه ۶ درصد است.
در حال حاضر تجارت فلزات غیر آهنی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، Eurostat، بر اساس آمار آژانس اطلاعات اتحادیه اروپا به‌ویژه در بخش آلومینیوم و مس سالم است. اتحادیه اروپا بیش‌ترین مس خود را در سال ۲۰۱۸ به ترتیب از برزیل به ارزش ۳۲،۶۷ میلیون یورو، پاراگوئه به ارزش ۶،۴۸ میلیون یورو و اروگوئه به ارزش ۳،۰۳ میلیون یورو وارد کرده بود. ارزش واردات مس اتحادیه اروپا از آرژانتین در سال ۲۰۱۸ نسبت به سایر کشورهای این منطقه بسیار کمتر و در حدود ۴۴۰ هزار یورو بوده است. در سال ۲۰۱۸، بیشترین واردات مس این منطقه از اتحادیه اروپا مربوط به برزیل بوده که ۵۳،۸ میلیون یورو ارزش داشته و نسبت به سال ۲۰۱۷ از رقم ۵۰،۳۵ میلیون یورو اندکی افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۸، ارزش صادرات مس اتحادیه اروپا به آرژانتین معادل ۶،۳۶ میلیون یورو بوده است. این رقم تنها نصف رقم ۱۲،۲ میلیون یورو مربوط به سال ۲۰۱۷ است. در این منطقه و در سال ۲۰۱۸،‌اروگوئه در جایگاه سوم واردات مس از اتحادیه اروپا قرار داشته، پس از آن پاراگوئه قرار گرفت. ارزش واردات مس این دو کشور از اتحادیه اروپا در این مدت به ترتیب ۱،۴۴ میلیون یورو و ۱۶۰ هزار دلار بود.

منبع : مس پرس

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک