سبد خرید 0

درآمد 27 میلیارد تومانی شرکت مس از بورس کالا افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: 09/07/2019

افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان
درآمد 27 میلیارد تومانی شرکت مس از بورس کالا

افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان

افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان

 

در شرایطی که فلز مس طی بهار سال جاری وضعیت نسبتا مناسبی را در بورس کالا پشت سر گذاشت، اما با فرا رسیدن تابستان به‌نظر می‌رسد از گرمای تقاضای این فلز کاسته شده است و عرضه‌های آن از سوی تولیدکنندگان مورد استقبال خریداران قرار نمی‌گیرد. شرکت ملی مس نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده محصولات مسی و محصولات جانبی آن در بورس کالا، طی روزهای 16 و 17 تیر ماه کاتد، مفتول، مس کم‌عیار و کنسانتره مولیبدن خود را در بورس کالا عرضه کرد، اما نتوانست معاملات خوبی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، نمودار 1 نشان می‌دهد که شرکت ملی مس در روزهای 16 و 17 تیرماه، 3 هزار تن کاتد، 400 تن مفتول، 120 تن کنسانتره مولیبدن و 10 هزار تن مس کم‌عیار روانه بازار کرد. برای کاتد 2 هزار و 600 تن تقاضا روی تابلو ثبت شد، اما تنها 220 تن آن به فروش رفت. مفتول این شرکت نیز بدون متقاضی و معامله باقی ماند. با این حال تمامی کنسانتره مولیبدن شرکت مس با تقاضای 120 تنی مواجه شد و به فروش رفت. ضمن اینکه یک هزار تن مس کم‌عیار این شرکت نیز به فروش رفت.

نرخ عرضه کاتد در بورس 672 هزار و 802 ریال به‌ازای هر کیلوگرم بود که با توجه به نبود رقابت، قیمت معامله نیز افزایش پیدا نکرد. قیمت عرضه مفتول نیز 695 هزار و 579 ریال بود. قیمت عرضه کنسانتره مولیبدن شرکت مس یک میلیون و 69 هزار و 299 ریال بود که با توجه به عدم رقابت برای خرید، نرخ معامله نیز به همین میزان بود.

درآمد شرکت ملی مس از فروش کاتد 14 میلیارد و 841 میلیون تومان و از محل فروش کنسانتره مولیبدن 12 میلیارد و 831 میلیون تومان و از فروش مس کم‌عیار، 117 میلیون تومان بود. ضمن اینکه مفتول این شرکت بدون معامله و درآمد بود. مجموع فروش این شرکت در بورس کالا نیز به حدود 27 میلیارد و 749 میلیون تومان رسید که برای فروش هفتگی، رقم راضی‌کننده و قابل توجهی نیست.

به‌نظر می‌رسد که به دلیل شروع فصل گرما، افزایش مصرف برق که مصرف‌کننده اصلی مس است و نیز اشباع شدن نسبی بازار در بهار همانند سال‌های گذشته، تقاضای مس افت کرده باشد. با این حال، افت قیمت مس در بازارهای جهانی و افت نسبی نرخ ارز را نیز نمی‌توان در کاهش تقاضای مس بی‌تاثیر دانست.

منبع : اخبار فلزات 

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک 

برچسب ها: