سبد خرید 0

درآمد ۲۷ میلیارد تومانی شرکت مس از بورس کالا افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: اخبار مس
  • تاریخ ارسال: ۱۸/۰۴/۱۳۹۸

افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان
درآمد ۲۷ میلیارد تومانی شرکت مس از بورس کالا

افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان

افت شدید تقاضای مس در گرمای تابستان

 

در شرایطی که فلز مس طی بهار سال جاری وضعیت نسبتا مناسبی را در بورس کالا پشت سر گذاشت، اما با فرا رسیدن تابستان به‌نظر می‌رسد از گرمای تقاضای این فلز کاسته شده است و عرضه‌های آن از سوی تولیدکنندگان مورد استقبال خریداران قرار نمی‌گیرد. شرکت ملی مس نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده محصولات مسی و محصولات جانبی آن در بورس کالا، طی روزهای ۱۶ و ۱۷ تیر ماه کاتد، مفتول، مس کم‌عیار و کنسانتره مولیبدن خود را در بورس کالا عرضه کرد، اما نتوانست معاملات خوبی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، نمودار ۱ نشان می‌دهد که شرکت ملی مس در روزهای ۱۶ و ۱۷ تیرماه، ۳ هزار تن کاتد، ۴۰۰ تن مفتول، ۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن و ۱۰ هزار تن مس کم‌عیار روانه بازار کرد. برای کاتد ۲ هزار و ۶۰۰ تن تقاضا روی تابلو ثبت شد، اما تنها ۲۲۰ تن آن به فروش رفت. مفتول این شرکت نیز بدون متقاضی و معامله باقی ماند. با این حال تمامی کنسانتره مولیبدن شرکت مس با تقاضای ۱۲۰ تنی مواجه شد و به فروش رفت. ضمن اینکه یک هزار تن مس کم‌عیار این شرکت نیز به فروش رفت.

نرخ عرضه کاتد در بورس ۶۷۲ هزار و ۸۰۲ ریال به‌ازای هر کیلوگرم بود که با توجه به نبود رقابت، قیمت معامله نیز افزایش پیدا نکرد. قیمت عرضه مفتول نیز ۶۹۵ هزار و ۵۷۹ ریال بود. قیمت عرضه کنسانتره مولیبدن شرکت مس یک میلیون و ۶۹ هزار و ۲۹۹ ریال بود که با توجه به عدم رقابت برای خرید، نرخ معامله نیز به همین میزان بود.

درآمد شرکت ملی مس از فروش کاتد ۱۴ میلیارد و ۸۴۱ میلیون تومان و از محل فروش کنسانتره مولیبدن ۱۲ میلیارد و ۸۳۱ میلیون تومان و از فروش مس کم‌عیار، ۱۱۷ میلیون تومان بود. ضمن اینکه مفتول این شرکت بدون معامله و درآمد بود. مجموع فروش این شرکت در بورس کالا نیز به حدود ۲۷ میلیارد و ۷۴۹ میلیون تومان رسید که برای فروش هفتگی، رقم راضی‌کننده و قابل توجهی نیست.

به‌نظر می‌رسد که به دلیل شروع فصل گرما، افزایش مصرف برق که مصرف‌کننده اصلی مس است و نیز اشباع شدن نسبی بازار در بهار همانند سال‌های گذشته، تقاضای مس افت کرده باشد. با این حال، افت قیمت مس در بازارهای جهانی و افت نسبی نرخ ارز را نیز نمی‌توان در کاهش تقاضای مس بی‌تاثیر دانست.

منبع : اخبار فلزات 

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک 

برچسب ها: