سبد خرید 0

آموزش کابل کشی شبکه

  • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
  • دسته بندی: آموزشی
  • تاریخ ارسال: 27/07/2019

آموزش کابل کشی شبکه

آموزش کابل کشی شبکه

آموزش کابل کشی شبکه

آموزش کابل کشی شبکه و بررسی نکات مهم در اصول کابل کشی شبکه

آموزش کابل کشی شبکه، نکاتی مهم در رابطه با اصول کابل کشی شبکه را به شما می آموزد که با رعایت آن ها می توانید یک شبکه استاندارد با طول عمر مفید و با کیفیت را راه اندازی کنید. در صورتی که یک شبکه بر اساس استاندارهای موجود ایجاد شود، کار مدیر شبکه در طول عمر شبکه برای رهبری، عیب یابی و توسعه آن بسیار راحت و بدون مشکل خواهد بود. در ادامه مطالب به بررسی این استاندارد ها پرداخته ایم جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

نکات مهم در آموزش کابل کشی شبکه عبارت اند از :

1- بهتر است که تمامی لوازم مورد نیاز شبکه از یک برند باشد.

2-  محل قرارگرفتن کلاینت ها را با توجه به شرایط محیط مانند نحوه چیدمان صندلی ها و … مشخص کرده بعد از تایید کارفرما روی نقشه تعیین کنید.

3-  لیست لوازم مورد نیاز شبکه را تهیه کرده و برندی را انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت مناسب متناسب با شرایط مالی باشد.

4-  قبل از شروع کار برای بررسی نقشه ساختمان و جزئیات لازم در محل اجرای پروژه حضور پیدا کنید.

5-  زمینه شبکه را با توجه به شرایط فیزیکی محیط مشخص کنید. مانند : استفاده از لوله پلی اتیلن، سینی کابل، ترانکینگ، سقف یا کف کاذب، داکت و …

6-  شبکه را به گونه ای طراحی کنید که اگر در آینده نیاز به اضافه کردن نودهای بیشتر بود این کار بدون مشکل انجام شود.

7-  کابل شبکه cat5 و cat6 از لحاظ قیمتی تفاوت چندانی ندارند پس بهتر است برای داشتن پهنای باند بیشتر از cat6 استفاده کنید.

8- هنگام طراحی شبکه در صورتی که این امکان وجود دارد از کابل stp استفاده حتما این کار انجام دهید چراکه کابل های stp نسبت به کابل utp هم گرانتر بوده و هم کردن با آن مشکل است.

9- کابل شبکه cat5 و cat6 از لحاظ قیمتی تفاوت چندانی ندارند پس بهتر است برای داشتن پهنای باند بیشتر از cat6 استفاده کنید.

10- در شرایطی که به اجبار باید کابل شبکه و برق را کنار هم قرار دهید، حتما از کابل های فویل و شیلد دار یا فویل دار به کار ببرید.

11-  اگر از ترانکینگ به کار بردن پارتیشن برای جداکردن کابل شبکه و برق برای جلوگیری از تاثیر نویز کابل برق بر روی کابل شبکه ضروری می باشد.

12-  کابل های شبکه باید بدون هیچ فشاری کنار هم قرار بگیرند بنابراین اندازه ترانکینگ، داکت و لوله را متناسب با کابل شبکه که در آن قرار می گیرد انتخاب کنید.

13- در لوله هم برای جدا کردن کابل شبکه و کابل برق از دو لوله با کمی فاصله استفاده کنید.

مراحل انجام کابل کشی شبکه به شرح زیر می باشد.

1-  شبکه باید طوری طراحی شود که به صورت واضح، بتوان به نودها دسترسی پیدا کرده و به راحتی عیب یابی انجام شود برای این کار می توان از کابل های شبکه رنگی بره گرفت.

2_ پس از آماده کردن زمینه مناسب برای قرار گرفتن کابل شبکه، مراحل کابل کشی شروع می شود. در اولین مرحله باید ابتدا و انتهای کابل را لیبل بزنید. این کار در عین ساده بودن بسیار مهم می باشد. در رسم نمودن نقشه شبکه مکان هر رشته کابل را تعیین می کنیم برای این کار به عنوان مثال در یک شبکه ۵۰ رشته ای برای پیدا کردن سر دیگر کابل شبکه در بدترین حالت باید ۴۹ بار تست کنیم این روند برای ۴۹ رشته دیگر نیز باید تکرار شود که بسیار زمان بر است.

3_ هنگام انجام مراحل کابل کشی مسیر عبور کابل شبکه را طوری آماده کنید که هنگام عبور از مسیر هیچ گونه فشار و کششی به کابل وارد نشود. دلیل این همه حساسیت این است که نباید سطح مقطع سیم های کابل شبکه دچار تغییر شود که در صورت رعایت نکردن این مسئله مقاومت سیم ها در برابر سیگنال های ارسالی و سرعت انتقال اطلاعات را کاهش می دهد.

4- محل قرارگیری رک شبکه نسبت به اجزای دیگر باید در نقطه مرکزی باشد. همچنین طول کابل شبکه نباید بیش از ۹۰ متر باشد پس در طراحی مسیر عبور کابل های شبکه دقت کنید.

5- لامپ کم مصرف و مهتابی باعث ایجاد نویز می شود بنابراین برای جلوگیری از نویز در رک و اتاق سرور از آن ها استفاده نکنید.

6-  کابل کشی را به گونه ای انجام دهید که کابل شبکه دچار آسیب هایی مانند شکستگی، گره خوردگی و پارگی نشود.

7- از دو کابل شبکه به ازای هرلینک استفاده کنید. یکی زیر بار و آن یکی برای پشتیبان در این صورت هنگام بروز مشکل می توان بدون از کار افتادن شبکه مشکل را برطرف نمود.

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک