سبد خرید 0

آشنایی با انواع مختلف کابل های مخصوص دوربین های مداربسته

 • نویسنده: گروه پشتیبانی سایت
 • دسته بندی: آموزشی
 • تاریخ ارسال: 15/05/2019

آشنایی با انواع مختلف کابل های مخصوص دوربین های مداربسته آشنایی با انواع مختلف کابل های مخصوص دوربین های مداربسته

آشنایی با انواع مختلف کابل های مخصوص دوربین های مداربسته

آشنایی با انواع مختلف کابل های مخصوص دوربین های مداربسته آشنایی با انواع مختلف کابل های مخصوص دوربین های مداربسته

در طول تاریخ، آرامش همواره به عنوان یکی از نیازهای اساسی بشر مطرح بوده است؛ نیازی که بی تردید بدون وجود امنیت معنا پیدا نخواهد کرد. با گذر زمان و پیشرفت فناوری های الکترونیکی، روش های نظارتی سنتی جای خود را به سیستم های نظارتی مدرن دادند. دوربین های مداربسته نیز در این طیف قرار دارند و امروزه در اماکن مسکونی، تجاری و اداری به صورت گسترده به کار گرفته می شوند. این سیستم ها در زمینه جلوگیری از بروز جرایم، افزایش بهره وری نیروی کار، کاهش هزینه های نظارت مستقیم و اجرای مناسب تر قوانین مفید خواهند بود.

یک سیستم مداربسته به طور معمول از نمایشگر، کابل های انتقال تصویر، دوربین ها و دستگاه ضبط DVR تشکیل شده است. کیفیت تصاویر ارسالی به نمایشگر تا حد زیادی به نوع و کیفیت کابل مورد استفاده بستگی خواهد داشت. این کابل ها داده های خام دوربین را جهت پردازش به دستگاه DVR ارسال نموده و سپس این اطلاعات را به نمایشگر منتقل می کنند. در ادامه به معرفی رایج ترین نمونه های کابل دوربین مداربسته می پردازیم:

 • کابل سیامی

این کابل در واقع رایج ترین نمونه مورد استفاده در سیستم های نظارتی منازل به شمار می آید. کابل سیامی از ۲ رشته متصل به هم تشکیل شده است که یکی از آن ها جهت انتقال داده های ویدیویی و دیگری برای برق رسانی به دوربین مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین نمونه این کابل ها دارای هسته مسی هستند و این موضوع، کیفیت انتقال سیگنال های ویدیویی را افزایش می دهد. هر متر از این کابل با قیمت تقریبی ۲۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

 • کابل کواکسیال RG59

کابل هم محور RG59 با قابلیت انتقال سیگنال های فرکانس بالا از بروز تداخلات مغناطیسی ناشی از منابع خارجی جلوگیری می کند. در ساخت این کابل از ۲ رشته رسانای مجرا استفاده می شود. رسانای اول از نوع سیم بوده و هادی دوم نیز در قالب یک بافت فلزی یا فویل به کارگیری می شود. یک روکش لاستیکی نیز از این مجموعه در مقابل رطوبت و حرارت بالا محافظت می کند. این کابل برای انتقال داده در فواصل کوتاه مناسب است. دامنه کاربری وسیع کابل کواکسیال RG59 در تلویزیون های کابلی و تجهیزات ویدیویی خانگی دسترسی به آن را تسهیل خواهد کرد. خریداری هر متر از این کابل بسته به کیفیت و برند تولیدکننده بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان هزینه دارد.

 • کابل کواکسیال RG6

این مدل در مقایسه با کابل کواکسیال RG59 از هسته هادی بزرگ تر و لایه عایق ضخیم تری برخوردار است. کابل RG6 به دلیل ضخامت بالای لایه محافظ برای انتقال داده مناسب تر بوده و در راه اندازی سیستم های نظارتی خانگی و تلویزیون های کابلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مشتریان برای خریداری هر متر از این کابل بایستی حدودا ۵۰۰۰ تومان بپردازند.

 • کابل صوتی تلویزیون مدار بسته

پیکره بندی این کابل با یک میکروفون کوچک و کاربری آسان آن موجب تمایز این محصول از سایر مدل ها شده است. این کابل به عنوان میکروفون دوربین مدار بسته عمل کرده و نیازی به آداپتور برق ندارد و انرژی موردنیاز را از طریق دوربین مدار بسته دریافت می کند. هر متر از این کابل به طور متوسط بین ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان قیمت دارد.

 • کابل BNC مدار بسته

این کابل غالبا به صورت پیش ساخته عرضه می شود و جهت اتصال سیستم های نظارتی در فواصل نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه ای از این کابل ها مجهز به رابط اتصالی نر در ۲ طرف بوده و مدل دیگر نیز قادر به انتقال ویدیو و برق به صورت ترکیبی است. هر متر از این کابل با قیمت تقریبی ۱۵ هزار تومان فروخته می شود.

 • کابل برق BNC

این کابل به منظور انتقال داده های ویدیویی و تامین برق طراحی شده است. رابط نر موجود در یک سر کابل امکان اتصال دستگاه DVR به دوربین مدار بسته را فراهم می کند. سر دیگر کابل نیز جریان برق را تامین نموده و اتصال میان دوربین و منبع خارجی برق را برقرار خواهد کرد. رول ۵ متری این سیم با قیمت تقریبی ۵۰ هزار تومان قابل خریداری است.

 • کابل اسپلیتر برق مدار بسته

این کابل با دریافت برق از منبع اصلی، آن را به صورت یکنواخت میان چند دوربین نظارتی مختلف و دستگاه DVR توزیع می کند. این کابل غالبا با ۱ اتصال یک طرفه ۱۲ ولتی و یک کانکتور چندطرفه ۱۲ ولتی تولید می شود. استفاده از تبدیلات نر و مادگی به همراه این کابل ها، طول سیم های موردنیاز سیستم های نظارتی خانگی را کاهش خواهد داد. قیمت مدل معمولی این کابل حدودا ۳۰ هزار تومان است.

 • کابل BNC به RCA

این کابل جهت اتصال مستقیم خروجی ویدیویی دستگاه DVR و خروجی RCA تلویزیون به کار گرفته می شود. کابل BNC به RCA دارای رابط های نر در هر ۲ طرف خواهد بود.

در پیاده سازی سیستم های نظارتی، فاکتور هزینه یکی از دغدغه های مشتریان به شمار می رود و در این میان، بعد فاصله نقشی کلیدی ایفا می کند. در سیستم هایی با بعد مسافتی کوتاه استفاده از کابل های کواکسیال یا هم محور اقتصادی تر است؛ با این حال هزینه بالای این کابل ها و ضرورت استفاده از ریپیترهای بیش تر در فواصل بیش از ۵۰۰ متر باعث می شود تا به کارگیری سیستم های UTP بدون محافظ مقرون به صرفه تر باشد.

منبع:بازدید

فروشگاه آنلاین سیم و کابل کالا تکنیک